Grekokatolicy obchodzą Boże Narodzenie
07 stycznia 2010 | 11:05 | tk, bł / maz Ⓒ Ⓟ
W katolickich Kościołach Wschodnich święta Bożego Narodzenia trwają 3 dni, zgodnie z kalendarzem juliańskim zaczynają się 7 stycznia, 13 dni po świętach w Kościele rzymskokatolickim.
Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w Kościele greckokatolickim poświęcony jest narodzeniu Jezusa Chrystusa, w drugim obchodzona jest uroczystość Świętej Rodziny, a w trzecim Kościół greckokatolicki czci pamięć pierwszego męczennika i diakona – świętego Stefana.
Na końcu uroczystych liturgii sprawowanych w Boże Narodzenie w różnych częściach kraju, wierni Kościoła grekokatolickiego otrzymują błogosławieństwo oliwą i kawałek prosfory z pięciu chlebów poświęconych na porannym nabożeństwie, tzw. „wełykim poweczerju”.
Wraz z wiernymi wszystkich Kościołów wschodnich, Boże Narodzenie świętują także grekokatolicy z parafii prowadzonej przez ojców bazylianów w Warszawie. Przez kilkadziesiąt lat – jeszcze do 2007 r. – wspólnota ta obchodziła Boże Narodzenie w tym samym czasie co wierni Kościoła rzymskokatolickiego – 25 grudnia.
Od Wielkanocy 2008 r. stołeczna wspólnota grekokatolicka obchodzi wszystkie święta według kalendarza juliańskiego, tzn. w tym samym czasie, co inne parafie tego Kościoła w Polsce. Są to więc już drugie święta Bożego narodzenia obchodzone tu według tego kalendarza (zwanego kalendarzem starego stylu) – zaznacza proboszcz parafii o. Piotr Kuszka.
W maju 1996 r. Stolica Apostolska zdecydowała o utworzeniu w Polsce greckokatolickiej prowincji kościelnej – metropolii przemysko-warszawskiej. W jej skład weszły: archidiecezja przemysko-warszawska i diecezja wrocławsko-gdańska. Ich granica przebiega na Wiśle. Na czele metropolii stanął abp Jan Martyniak, a ordynariuszem eparchii wrocławsko-gdańskiej został bp Teodor Majkowicz. W czerwcu 1999 r. nowym biskupem diecezji wrocławsko-gdańskiej został ks. Włodzimierz Juszczak.
Liczbę grekokatolików w Polsce szacuje się na ok. 120 tys.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.