Pierwszy podziemny szlak pielgrzymkowy otwarty
06 stycznia 2010 | 17:40 | md / kw Ⓒ Ⓟ
Podziemny szlak pielgrzymkowy „Szczęść Boże”, złożony z solnych i drewnianych kaplic, powstał w Kopalni Soli w Wieliczce. Uroczystego poświęcenia szlaku dokonał 6 stycznia kard. Stanisław Dziwisz.
W uroczystym otwarciu szlaku podziemnego szlaku pielgrzymkowego „Szczęść Boże” w Kopalni Soli w Wieliczce uczestniczyli pracownicy kopalni, dyrekcja i zarząd oraz przewodnicy. Podczas podziemnej peregrynacji można podziwiać solne i drewniane kaplice, ołtarze oraz rzeźby w soli o tematyce sakralnej. Są one świadectwem pobożności wielickich górników, którzy swoją ciężką i niebezpieczną pracę od wieków oddawali pod opiekę świętych patronów. Szlak pielgrzymkowy w podziemiach kopalni rozpoczyna się od kaplicy św. Antoniego, gdzie umieszczona została pamiątkowa tablica, którą podczas uroczystości poświęcił kard. Stanisław Dziwisz.
Metropolita krakowski powiedział, że podziemny szlak pielgrzymkowy mówi nie tylko o cudach natury, których nie brakuje w wielickiej kopalni, ale jest także „świadectwem głębokiej wiary ludzi, którzy przez wieki pracowali w tej kopalni i stworzyli wspaniałą kulturę”. „Kopalnia soli w Wieliczce jest wielkim dziełem myśli górników i artystów polskich. Powinniśmy być dumni z tego dziedzictwa duchowego naszych przodków, konserwować je i pokazywać ludziom przybywającym tu z całego świata” – podkreślił kard. Dziwisz, który udzielił błogosławieństwa przewodnikom na trasie pielgrzymkowej oraz górnikom i wszystkim pracownikom kopalni.
Szlak Pielgrzymkowy w wielickiej kopalni soli rozpoczyna się w XVII-wiecznej kaplicy św. Antoniego, prowadzi przez kaplicę św. Krzyża, która była fundacją wotywną za uratowanie w XIX wieku kopalni przed zalaniem wodą. Następnym punktem szlaku jest kaplica św. Kingi, która jest sercem kopalni i podziemnym sanktuarium patronki solnych górników. Ten wykuty w soli w XIX wieku podziemny kościół jest żywym świadectwem pobożności wieliczan, miejscem, w którym obecne są relikwie św. Kingi oraz solny pomnik Ojca Św. Jana Pawła II. Z kaplicy św. Kingi podziemny szlak prowadzi pielgrzymów do wystawy „Sacrum w dziedzictwie solnym”, urządzonej w podziemnej części Muzeum Żup Krakowskich. Pątnicy mogą także wziąć udział we Mszy Świętej odprawianej w kaplicy Św. Jana – 135 metrów pod ziemią. Oferta skierowana jest zarówno do polskich, jak i zagranicznych grup pielgrzymkowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.