Wolne w Trzech Króli?
06 stycznia 2010 | 11:47 | tk, lg, im / kw Ⓒ Ⓟ
Uroczystość Trzech Króli może być już w przyszłym roku dniem wolnym od pracy. Projekt w tej sprawie ma trafić do Sejmu.
Projekt ustawy złoży Klub Platformy Obywatelskiej jednocześnie postulując zniesienie przepisu o dniu wolnym dla pracowników za święta przypadające w sobotę. Ustalenia na ten temat zostały podjęte podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu 9 grudnia ub.r. O projekcie PO poinformował dzisiaj dziennikarzy szef Klubu Grzegorz Schetyna.
Do tej pory Sejm dwa razy odrzucał projekt ustawy przywracającej dzień wolny w Święto Trzech Króli. Zgłaszał je Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, któremu przewodniczy Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi. Pierwsza próba, w trakcie której Komitet zebrał ponad 700 tysięcy podpisów pod projektem, zakończyła się 17 października 2008 r. odrzuceniem projektu już w pierwszym czytaniu. Druga próba, tym razem zwieńczona ponad milionem głosów poparcia, również upadła w Sejmie – w lipcu 2009 r.
9 grudnia ub.r. podczas obrad Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu, na prośbę strony kościelnej poruszono temat przywrócenia dnia wolnego 6 stycznia. Przedstawiciele rządu poinformowali wówczas o możliwości takiej inicjatywy ustawodawczej, która wiązałaby się ze zmianą ustawy nakładającej na pracodawców obowiązek udzielania dnia wolnego w miejsce święta przypadającego w sobotę.
Jeszcze wczoraj rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Małgorzata Woźniak w odpowiedzi na pytanie KAI stwierdziła, że przygotowywaniem stosownego projektu ustawy w tej sprawie zajmuje się Klub Platformy Obywatelskiej. Dziś Grzegorz Schetyna poinformował dziennikarzy, iż projekt zostanie złożony w Sejmie.
Święto Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym od pracy aż do 1960 r. Zniosły je wówczas władze komunistyczne. 6 stycznia jest nadal dniem wolnym od pracy m.in. we Włoszech, w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Słowacji i Finlandii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.