W niedzielę Dzień modlitwy za Kościół na Wschodzie
04 grudnia 2009 | 14:52 | bpkep / maz Ⓒ Ⓟ
Druga niedziela Adwentu – w tym roku 6 grudnia – już po raz 10. będzie obchodzona jako Dzień Modlitwy za Kościół na Wschodzie. W tym dniu w kościołach będzie także przeprowadzana zbiórka pieniężna, która wesprze diecezje i wiernych m.in. w Rosji, na Białorusi i Ukrainie.
Jak podkreśla ks. dr Józef Kubicki, dyrektor powołanego 20 lat temu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, najcenniejszy dar Kościoła w Polsce dla Kościoła na Wschodzie to duchowni, zakonnice i świeccy, którzy wyjeżdżają do krajów Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Do tej pory do pomocy odradzającemu się Kościołowi katolickiemu na Wschodzie wyjechało 1300 osób, w tym prawie 250 kapłanów diecezjalnych i blisko 450 kapłanów zakonnych i 23 braci zakonnych, blisko 500 sióstr zakonnych oraz kilkanaście osób świeckich. To oni są wśród mieszkających na Wschodzie świadkami Miłości, niosąc nadzieję Zbawienia w Chrystusie, ale i pomoc najbardziej potrzebującym.
Dzień modlitwy za Kościół na Wschodzie przypada w niedzielę 6 grudnia. Towarzyszy mu hasło roku duszpasterskiego „Bądźmy świadkami Miłości”. Tradycyjnie 6 grudnia związany jest z postacią św. Mikołaja, stąd jest on patronem tegorocznych obchodów. Za jego przykładem mamy „przezwyciężać nasze samolubstwo i zawsze być otwarci na potrzeby bliźnich”. W parafiach w kraju będzie w tym dniu przeprowadzana zbiórka na rzecz Kościoła na Wschodzie.
Już przed Dniem Modlitwy w seminariach duchownych i zakonach będzie odprawiane triduum modlitewne w intencji katolików na Wschodzie i posługujących tam duszpasterzy i sióstr zakonnych. Do modlitwy w sposób szczególny zaproszone są osoby starsze i chore, by – jak wyjaśnia ks. Kubicki – poprzez swój krzyż cierpienia i ofiary mogły włączyć się duchowo w dzieło ewangelizacji Wschodu. W tym dniu w radiu i telewizji będą transmitowane Msze św., podczas których w sposób szczególny zostanie podkreślona modlitwa za Kościół na Wschodzie.
W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach 6 grudnia Mszy św. o godz. 7.00 będzie przewodniczył bp Marian Rojek z Przemyśla (transmisja na TVP1), a w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie głównym celebransem Mszy św. o godz. 9.00 będzie bp Tadeusz Bronakowski z Łomży (transmisja w programie 1 Polskiego Radia). Obaj biskupi są członkami Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
O godz. 13.00 w kościele św. Augustyna w Warszawie Eucharystii o godz. 13.00 będzie przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp (transmisja w TVP Polonia). To decyzją kard. Glempa powołano w 1989 r. do życia zespół, noszący początkowo nazwę: Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim.
Dzień Modlitwy zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00, który poprowadzi ksiądz Józef Kubicki TChr, dyrektor biura Zespołu (transmisja w TV Trwam).
W zeszłorocznej zbiórce przeprowadzonej w parafiach w całej Polsce zebrano 2100 tys. złotych. Dzięki niej zrealizowano 317 próśb nadesłanych z parafii, od sióstr i braci zakonnych pracujących w Kościele na Wschodzie.
Warto odnotować, że Konferencje Episkopatów Kościoła na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie uczyniły drugą niedzielę Adwentu w swoich parafiach Dniem modlitwy wdzięczności za ofiarodawców i darczyńców, zwłaszcza za Kościół w Polsce i Polaków mieszkających na emigracji. – Jest to szczególna więź solidarności modlitewnej Kościoła katolickiego, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi ks. Kubicki.
Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie istnieje od 1989 roku. Aktualnie w skład Zespołu wchodzą: bp Tadeusz Pikus jako przewodniczący oraz biskupi Tadeusz Bronakowski i Marian Rojek. Dyrektorem biura Zespołu jest ks. dr Józef Kubicki TChr.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.