Posłowie za ochroną wolności wyznania
02 grudnia 2009 | 14:10 | lk / maz Ⓒ Ⓟ
Projekt uchwały w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy, a przy tym krytykującej werdykt Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu przeciwko wieszaniu krzyży we włoskich szkołach – otrzymał dziś rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
Sprawozdanie komisji zostanie przygotowane jeszcze w środę, a nad projektem uchwały posłowie będą głosować prawdopodobnie jeszcze podczas obecnego posiedzenia.
Pod zgłoszonym przez koło poselskie Polska Plus projektem uchwały w sprawie ochrony wolności wyznania i prawa do obecności znaku krzyża w przestrzeni publicznej podpisało się 280 posłów z PO, PiS, PSL i posłów niezrzeszonych.
Wnioskodawcy projektu uchwały wyjaśniali, że Sejm RP powinien przypomnieć o „szczególnym znaczeniu wolności wyznania i prawa osoby ludzkiej do wyrażania tożsamości religijnej ze względu na ich wagę w życiu społeczeństw i wspólnot obywatelskich”. Sejm RP – jako „kontynuator wielkiej tradycji wolności i tolerancji I Rzeczypospolitej i instytucja władzy ustawodawczej odpowiedzialnej za kształtowanie ładu prawnego sprzyjającego rozwojowi praw osoby ludzkiej” – jest zobowiązany do obrony wolności wyznania i praw ludzi wierzących w przypadku ich naruszania i kwestionowania.
Posłowie wyrażają w projektowanej uchwale „zaniepokojenie wszelkimi decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących i burzą pokój społeczny”, dlatego projekt uchwały odnosi się „krytycznie” do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada br. zakazującego obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.
Projekt uchwały wskazuje, że znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej – przypominając o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka i ofiary – wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka, praw osoby ludzkiej i praw wspólnot.
W uzasadnieniu projektu uchwały posłowie przypominają też, że Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 4 listopada 1950 r. w art. 9 określa wolność wyznania jako wolność pozytywną, wolność, która obejmuje także wspólną z innymi i publiczną ekspresję wiary.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.