Traktat pozwala wzmocnić dialog Kościoła z instytucjami europejskimi
01 grudnia 2009 | 16:27 | tk / maz Ⓒ Ⓟ
Wchodzący dziś w życie Traktat Lizboński umożliwia wzmocnienie dialogu Kościoła z Komisją Europejską oraz Radą i Parlamentem Europy – ocenił w rozmowie z KAI ks. dr Jarosław Mrówczyński.
Zdaniem ks. Mrówczyńskiego, w dialogu Kościołów z instytucjami europejskimi najbardziej newralgiczne są kwestie dotyczące wspierania godności człowieka, solidarności z najsłabszymi w społeczeństwie, gospodarki – w której człowiek jest elementem centralnym – solidarności między pokoleniami, problemy migracji oraz dialogu międzykulturowego.
Ks. dr Mrówczyński, który jest także zastępcą sekretarza generalnego Episkopatu podkreślił, że poprzez Radę Konferencji Episkopatów Europejskich (COMECE), Kościół już teraz dialog taki prowadzi. Jego zdaniem wejście w życie Traktatu Lizbońskiego, w tym art. 17., „w sposób szczególny wzmocni pozycję, pole i przestrzeń dialogu z instytucjami europejskimi”.
Przypomniał też, że dialog taki prowadzą także inne związki wyznaniowe, w tym Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) i podkreślił, że „wspólnie podejmowana jest, w miarę możności, działalność służąca promowaniu wartości chrześcijańskich w łonie Unii Europejskiej”.
Pytany przez KAI o to, czy artykuł 17 ułatwi także dialog w sprawach tak kontrowersyjnych jak niedawne orzeczenie Trybunały w Strasburgu ws. krzyży, ks. Mrówczyński odparł: „Głos Kościoła jest tu istotny. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że głos ten stanowi również element wsparcia dla tych eurodeputowanych, którzy przeciwstawili się orzeczeniu Trybunału”.
Zastępca przewodniczącego sekretarza KEP zaznaczył, że choć Kościół nie może bezpośrednio wpływać na konkretne decyzje, to ważna jest sama jego obecność i świat wartości jaki reprezentuje podczas dialogu z instytucjami unijnymi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.