Szwajcaria krajem bez minaretów
30 listopada 2009 | 13:01 | st(KAI/AFP/KIPA) / kw Ⓒ Ⓟ
Za zakazem wznoszenia w Szwajcarii minaretów opowiedziało się 57 proc. mieszkańców tego kraju.
Ma to zdaniem inicjatorów referendum – populistycznej partii prawicowej UDC oraz chrześcijańskiej UDF przyczynić się do zachowania pokoju między wyznawcami różnych religii.
Stało się tak wbrew stanowisku tamtejszego episkopatu oraz Stolicy Apostolskiej. Kościół pragnie, by chrześcijanie w krajach arabskich cieszyli się taką samą wolnością, jak muzułmanie w Europie, jest jednak przekonany, że jeśli ktoś chce być katolikiem, musi być otwarty na innych – mówił w piątek przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, abp Antonio Maria Vegliò.
Zdaniem szwajcarskich ugrupowań prawicowych wznoszenie minaretów stanowi wyraz aspiracji muzułmanów do sięgnięcia po władzę polityczną w ich ojczyźnie.
W liczącej 7,5 mln ludności Szwajcarii mieszka 400 tys. muzułmanów, z czego 50 tys. praktykuje swą religię. Islam stał się tam po chrześcijaństwie drugą religią kraju, a jego wyznawcy wybudowali dotychczas cztery minarety.
Komentatorzy uznali rezultat referendum za zaskakujący. Odbiega on bowiem od wcześniejszych sondaży, które przewidywały, że 53 proc. Szwajcarów odrzuci propozycję prawicy.
O skutki jakie przyniesie ta decyzja dla chrześcijan w Arabii obawia się tamtejszy ordynariusz, szwajcarski kapucyn, bp Paul Hinder. Ma też wątpliwości, czy ułatwi ona integrację muzułmanów zamieszkujących w jego ojczyźnie. Zastanawia się, czy rezultat referendum nie jest też wyrazem niechęci Szwajcarów wobec obecność religii jako takiej, nie tylko muzułmańskiej. Decyzja ta nie przejdzie z pewnością do chlubnych kart demokracji – twierdzi pochodzący ze Szwajcarii wikariusz apostolski Arabii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.