Płock: ślubowanie ratowników Maltańskiej Służby Medycznej
29 listopada 2009 | 15:38 | eg Ⓒ Ⓟ
W płockiej parafii św. Jadwigi Królowej 73 osoby z Płocka, Kutna, Pułtuska i Warszawy złożyły ślubowanie na ratowników maltańskich. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Jacek Gołębowski, kapelan maltańczyków, a zarazem komendant pułtuskiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej.
Kandydaci na ratowników maltańskich przygotowywali się do ślubowania podczas kilkudniowych rekolekcji oraz przeszli kurs pierwszej pomocy. W czasie Mszy św. złożyli rotę ślubowania w obecności kapelana i prof. Henryka Kubiaka – komendanta głównego Maltańskiej Służby Medycznej w Polsce.
W uroczystości brał również udział Vincenzo Manno – ambasador Malty w Polsce oraz Andrzej Potworowski – prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Obecny był także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta płocki Michal Boszko i senator Janina Fetlińska. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu w wykonaniu zespołu muzycznego z parafii pw. św. Mateusza w Pułtusku.
W opinii Sławomira Szarugi, komendanta płockiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej, cieszy fakt, że ratowników maltańskich przybywa: „Podczas tego ślubowania najwięcej ratowników zyskał oddział w Płocku, bo aż 34. Z roku na rok rośnie zainteresowanie młodzieży tą formą świadczenia pomocy innym” – podkreślał komendant.
Płocki Oddział Maltańskiej Służby Medycznej w czerwcu tego roku obchodził 5-lecie istnienia. Oddział powstał w 2004 r. z inicjatywy Sławomira Szarugi. Obecnie jest w nim ponad 70 wolontariuszy. Są to głównie uczniowie płockich liceów, wspierani przez 4 lekarzy, 4 ratowników medycznych i 5 pielęgniarek. Płocki oddział MSM posiada odpowiedni sprzęt medyczny i ratownictwa medycznego, karetkę wypadkową, samochód służbowy, a jego członkowie są kompletnie umundurowani.
Czerwone uniformy płockich maltańczyków są dobrze widoczne podczas wszystkich dużych uroczystości religijnych, m.in. kwietniowej rocznicy śmierci Papieża, procesji Bożego Ciała czy pielgrzymek religijnych. Maltańczycy zajmują się również zabezpieczeniem medycznym zawodów sportowych, koncertów i imprez kulturalnych. Prowadzą działalność wychowawczą wśród młodzieży poprzez tworzenie grup kadetów, organizują kursy pierwszej pomocy, zainicjowali powstanie Klubu Honorowych Dawców Krwi.
Maltańska Służba Medyczna działa w Polsce od 1990 r. Pierwszy oddział powstał w Krakowie (tu znajduje się główna siedziba maltańczyków), wzorując się na służbach z Irlandii (1938) i Niemiec (1953). Rok później swym patronatem MSM objął Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. Maltańczycy starają się żyć i pracować w oparciu o podstawy wiary katolickiej, zgodnie zasadami Zakonu Maltańskiego. Aktualnie w Polsce działa 27 oddziałów MSM.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.