II Gdańskie Spotkania z Etyką Lekarską
21 listopada 2009 | 16:35 | als Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Mszą Św. Pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpoczęły się w sobotę II Gdańskie Spotkania z Etyką Lekarską. Dzisiejsza konferencja poświęcona jest etosowi naukowca i etosowi lekarza.
Podczas Mszy metropolita gdański poruszył problem transplantacji podkreślając, że dla ratowania życia człowieka można pobierać organy zarówno od żywych, jak i zmarłych. Jednak, zaznaczył, należy zachować podstawowe zasady Katechizmu.
„Trzeba pamiętać, że oddawanie organów to dar świadomy i odpowiedzialny i nie nastawiony na zarobek” – zaznaczał hierarcha. Dodał, że organy można wziąć również od zmarłego. – Ale tylko wtedy kiedy następuje śmierć mózgu, a jego narządy są potrzebne by ratować życie innemu człowiekowi – mówił abp Głódź.
„Nie możemy jednak zadać śmierci, ani przyczyniać się do śmierci człowieka, aby wziąć od niego organy do przeszczepu” – mówił metropolita gdański. Podkreślił, że „podstawowym warunkiem przeszczepu jest dobrowolna zgoda dawcy. Poprzez to można uszanować jego wolność i godność.”
Prof. Grażyna Świątecka z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, współorganizatora konferencji, oceniła w rozmowie z KAI, że „każdy lekarz powinien mieć coś z Judyma”.
„Według starej szkoły zawód lekarza to powołanie i służba. I powinni o tym pamiętać zarówno studenci medycyny, jak i młodzi, rozpoczynający pracę lekarze” – dodała.
Organizatorami II Gdańskich Spotkań z Etyką Lekarską są: gdański oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, gdański oddział Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, oraz komisja etyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku. Patronat nad konferencją objęli: metropolita gdański Abp Sławoj Leszek Głódź oraz rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Janusz Moryś.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.