Msza św. za zmarłych z Hospicjum Płockiego
08 listopada 2009 | 19:29 | eg Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 8 listopada biskup Piotr Libera odprawił w bazylice katedralnej w Płocku uroczystą Mszę św. za zmarłych z Hospicjum Płockiego im. św. Urszuli Ledóchowskiej. W modlitwie wzięli udział pracownicy i wolontariusze Hospicjum oraz rodziny i przyjaciele zmarłych. W homilii biskup powiedział, że wszyscy oni „pomagali chorym w oswajaniu się ze śmiercią, która, jak pisał św. Franciszek z Asyżu, `siostrą jest ciała`”.
Bp Libera w swej homilii odwołał się do cierpienia, jakiego doświadczali podopieczni Hospicjum: „Tylko nasz zbawca Jezus Chrystus może zapisać słowa cierpienia w Księdze Krzyża. Księga Krzyża pomieści bowiem każde cierpienie, zwłaszcza człowieka terminalnie chorego, latami przykutego do łóżka, małego jak i dorosłego, czy starca. W tej księdze wszystko żyje, bo Wybawca żyje. Krzyż Chrystusowy jest przecież wiecznie żywy” – mówił do zgromadzonych.
Przypomniał obecnym, że w Hospicjum mają miejsce czyny bezinteresownej miłości ludzi, którzy niosą pomoc i służą drugiemu człowiekowi: „Także w ostatnich chwilach życia towarzyszą im w dobrym umieraniu. Słowa miłości potrafi zapisać tylko Wybawca. Pomarli obdarowani, pomarli obdarowujący, a życie toczy się dalej. Kto potrafi to wszystko zapisać? Tylko Wybawca, który żyje. On dobrem obdarza i wszystko zamienia w dar zmartwychwstania”, akcentował biskup płocki.
W swej homilii powiedział również, że skoro „każdy z nas chciałby zakończyć swoje ziemskie życie wśród bliskich i przyjaciół”, to Bogu należy także „przynieść miłość członków rodziny, którzy troskliwą opieką, nieraz przez wiele lat, otaczali swe cierpiące dziecko, rodziców, matkę, ojca czy krewnego”. Wybawcy przynosi się także „ich ból, smutek rozstania i pustkę, która mimo upływu czasu wciąż jest dotkliwa”, głosił ordynariusz płocki.
Ks. Romuald Andruszkiewicz, kapelan Hospicjum przypomniał, że podobna Msza św. odbywa się już po raz 18.: „Zawsze gromadzi ludzi, którzy czują się związani z Hospicjum, ponieważ w nim pracują, ale także tych, którzy powierzyli opiece Hospicjum swoich bliskich. Ci są już teraz w domu Ojca”, mówił na wstępie uroczystości.
Tomasz Korga, przewodniczący Stowarzyszenia Hospicyjno-Paliatywnego „Hospicjum Płockie”, które prowadzi Hospicjum, na zakończenie Mszy św. dziękował obecnym rodzinom za to, że powierzyli swych bliskich opiece w Hospicjum. Podkreślał również, jak wielka odpowiedzialność ciąży na tych, którzy prowadzą i pracują w Hospicjum oraz prosił o modlitwę w ich intencji.
Hospicjum Płockie pw. św. Urszuli Ledóchowskiej prowadzi: Hospicjum Stacjonarne (dla osób w stanach terminalnych) przy ul. Piłsudskiego 37, Hospicjum Domowe dla dorosłych, Hospicjum Domowe dla dzieci oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla dorosłych. Zapewnia chorym szeroki zakres usług medycznych, pielęgniarskich, socjalnych, psychicznych i duchowych. Pacjenci i ich rodziny mogą także skorzystać z porad Zespołu Konsulatacyjno-Terapeutycznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.