Międzynarodowy Festiwal Sztuki Słowa
03 listopada 2009 | 17:16 | zas / maz Ⓒ Ⓟ
Odtworzeniem archiwalnego nagrania z recytacją „Kazań Sejmowych” księdza Piotra Skargi, w wykonaniu zmarłego w tym roku Zbigniewa Zapasiewicza, rozpocznie się w sobotę w Poznaniu już po raz dziewiąty Międzynarodowy Festiwal Sztuki Słowa.
Impreza odbywa się co roku w listopadzie w ramach cyklu „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich”, jak nazywa się recytacja w świątyniach i innych miejscach tekstów religijnych oraz dzieł literackich przez znanych polskich aktorów.
„Zbigniew Zapasiewicz był z nami związany, gdyż brał udział w festiwalu. Dlatego nie sposób pominąć milczeniem jego osoby i tak ważnej dla naszej kultury postaci” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej twóca „Verba Sacra” i Festiwalu Sztuki Słowa, reżyser Przemysław Basiński.
Fragmenty „Kazań Sejmowych” słynnego kaznodziei królewskiego na dworze Zygmunta III Wazy, Zapasiewicz czytał w 2000 roku w poznańskiej katedrze. W sobotę nagrany na DVD spektakl zostanie odtworzony w „Piwnicy Duchowej” w klasztorze ojców karmelitów bosych.
Podczas festiwalu przypomniane zostaną także z archiwalnych nagrań kreacje artysty w dramatach: „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego i „Horsztyński” Juliusza Słowackiego oraz spektakle poetyckie „Pan Cogito” i „Powrót Pana Cogito” do wierszy Zbigniewa Herberta.
Wyjątkowym wydarzeniem będzie wieczór zatytułowany „Zapasiewicz in memoriam”, na który złożą się recytacje tekstów dedykowane zmarłemu aktorowi przez: Olgę Sawicką, Mariusza Bonaszewskiego, Jarosława Gajewskiego, Antoniego Liberę i Jerzego Trelę.
Przygotowano także Galę Biblijną, podczas której w najbliższą niedzielę w katedrze aktor Teatru Nowego w Poznaniu, Zbigniew Grochal przeczyta fragmenty „Modlitw z Qumran”, pochodzących z największego biblijnego odkrycia archeologicznego naszych czasów.
W programie festiwalu jest też wieczór poświęcony twórczości Juliusza Słowackiego. Fragmenty jego poematu „Beniowski” recytować będą: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Halina Łabonarska, Dorota Segda, Anna Seniuk, Jerzy Kiszkis, Wiesław Komasa i Tadeusz Malak.
„To hołd złożony jednemu z naszych wieszczów narodowych w związku z obchodzonym obecnie Rokiem Juliusza Słowackiego” – tłumaczy Basiński. Rok ten obchodzony jest w związku z 200. rocznicą urodzin poety i zarazem 160. rocznicą jego śmierci.
W ramach przeglądu wielkiej klasyki, odbędzie się prezentacja dzieła „Na wysokiej połoninie” znanego XX-wiecznego eseisty Stanisława Vincenza. Przewidziano także wieczór poświęcony twórczości zmarłego w 1970 roku austriackiego poety żydowskiego pochodzenia Paula Celana.
Jak co roku, odbędą się też konkursy na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego. Uczestnicy zmagać się będą o Grand Prix im. Mieczysława Kotlarczyka – twórcy Teatru Rapsodycznego oraz o Nagrodę Specjalną im. Romana Brandstaettera i Nagrodę Związku Artystów Scen Polskich.
IX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Słowa potrwa do 24 listopada.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.