Krzeszów: kolejny etap renowacji sanktuarium MB Łaskawej
22 października 2009 | 15:37 | ks. pn Ⓒ Ⓟ
W sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ruszył drugi etap prac konserwatorskich. Renowacja będzie możliwa dzięki wykorzystaniu dotacji 22 mln zł z funduszy unijnych – poinformowano o podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
W ramach projektu pod nazwą „Rewaloryzacja Zespołu Opactwa Cystersów wraz z otoczeniem w Krzeszowie – etap II” wyłonione w przetargu trzy firmy zajmą się dalszą konserwacją dzieł sztuki w dwóch tamtejszych świątyniach. Renowacja polegać też będzie m.in. na wymianie okien i drzwi, naprawie poszycia dachowego i elewacji oraz przystosowaniu jednego z budynków do funkcji wystawienniczej. Zostaną też zakupione i opracowane przewodniki elektroniczne po sanktuarium, w kilku wersjach językowych.
Pracami konserwatorskimi zajmie się konsorcjum firm ARS FORTIS i AC Konserwacja z Krakowa. Firma „Castellum” z Wrocławia ma wykonywać prace budowlane, a konsorcjum firm ECM Group (Warszawa) i Przedsiębiorstwo Obsługi Inwestycyjnej (Bydgoszcz) zajmie się pozostałymi pracami.
„Cieszę się, że mamy już wyłonione firmy, które podejmą się kolejnego etapu prac w Krzeszowie.
Życzę im, aby udało się wykonać wszystkie zaplanowane prace w wyznaczonych terminach, aby Krzeszów, uznawany za perłę architektury baroku, mógł zajaśnieć jeszcze piękniejszym blaskiem” – mówił po podpisaniu dokumentów biskup legnicki Stefan Cichy.
Dokumenty w imieniu diecezji podpisał ks. prał. Józef Lisowski, kanclerz legnickiej kurii, a zarazem delegat biskupa legnickiego ds. Krzeszowa, oraz prezesi wyłonionych firm.
O znaczeniu krzeszowskiego sanktuarium w życiu duchowym diecezji legnickiej mówił podczas konferencji bp Cichy. Z kolei ks. Lisowski przedstawił genezę pozyskiwanych środków unijnych na dotychczasowe prace. Szczegóły związane z prezentowanym projektem omówił Roman Sakowski, dyrektor diecezjalnego biura ds. projektów unijnych, które wspomaga i służy pomocą nie tylko przy projektach diecezjalnych, ale także pomaga poszczególnym parafiom w pozyskiwaniu środków na planowane prace i remonty obiektów sakralnych.
Przedstawiciele firm odpowiedzialnych za renowację obiektu wyrazili podczas konferencji nadzieję, że istniejącemu od 1242 r. miejscu kultu "uda się przywrócić pierwotny blask i pomóc przybywającym tu pielgrzymom i turystom w jeszcze głębszym doświadczeniu Bożej łaski".
Jan Paweł II przyozdobił obraz Matki Bożej Łaskawej koronami w Legnicy 2 czerwca 1997 r. Rok później, na prośbę pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, przyznał świątyni, w której obraz jest czczony, tytuł bazyliki mniejszej.
Diecezjalne sanktuarium maryjne w Krzeszowie, leży na tzw. szlaku cysterskim i zwane jest perłą śląskiego baroku. Do kompleksu należy świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiona w latach 1728-1730 w miejscu rozebranej wcześniej gotyckiej świątyni klasztornej, podniesiona po wizycie papieskiej w Legnicy do godności bazyliki mniejszej. W niej znajduje się wspomniany obraz Matki Bożej Łaskawej, najstarszy obraz maryjny w Polsce i jeden z pięciu najstarszych w Europie. Jest tu także drugi kościół, pw. św. Józefa, wzniesiony w latach 1690-1696, zwany też kościołem brackim, gdyż służył założonemu przez jednego z opatów – o. Bernarda Rosę – Bractwu św. Józefa.
Sanktuarium najbardziej wypełnia się pielgrzymami od czerwca do października. Główna uroczystość odpustowa, w dniu 15 sierpnia, gromadzi ok. 5 tys. uczestników. Od kilku lat w pierwszą sobotę września przybywa tu także ok. 4 tys. osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami i przyjaciółmi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.