„Kościół troszczy się o sumienie społeczeństwa”
07 października 2009 | 15:59 | im / ju. Ⓒ Ⓟ
Kościół nie jest odpowiedzialny tylko za sumienie konkretnego człowieka, ale i za sumienie społeczne – powiedział abp Józef Michalik 7 października w Warszawie.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas spotkania z dziennikarzami podsumowującego 349. zebranie plenarne KEP, podkreślał, że wiara nie może być oddzielana od życia ani życie od wiary.
Przewodniczący KEP powiedział, że biskupi troszczą się również o życie publiczne. Cieszą ich sukcesy i martwią sprawy niepokojące. Arcybiskup odniósł się do „afery hazardowej”, zaznaczając, że wszystkie rządy od 1989 roku borykają się z problemem korupcji. Podkreślił, że ważne jest, by wszystkie partie miały ludzi uczciwych i prawych. Ubolewał także nad zjawiskiem upadku autorytetów, do czego przyczynia się destrukcyjny sposób mówienia o prezydencie czy premierze. Stąd apel o troskę o odpowiedzialność za wypowiadane słowa. Język publiczny się brutalizuje i zadaniem dla nas wszystkich jest uświadomienie sobie tego zjawiska i szukanie sposobu na wyjście z tego problemu – podkreślił abp Michalik, zapowiadając list biskupów nt. kultury języka. List ma powstać w pierwszej połowie przyszłego roku.
Abp Michalik przypomniał też o trwającym Roku Kapłańskim, w którym odbędzie się szereg sympozjów oraz pielgrzymka księży na Jasną Górę. Zaznaczył, że to będzie rok wskazywania na pozytywne wzorce, a nie tylko wytykania słabości kapłanów. Słabości bowiem należy eliminować. – Margines słabości nie może dominować nad mocą odkupienia – powiedział.
Abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, poinformował o kanonizacji bł. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, która będzie miała miejsce 11 października w Rzymie. Przypomniał pokrótce życiorys arcybiskupa warszawskiego z czasów zaborów Polski. Wskazał, że jest to wzór człowieka niezłomnego. Na uroczystości kanonizacji do Rzymu pojedzie 5 tys. Polaków, w tym 1,5 tys. Polonii.
Program uroczystości kanonizacyjnych przedstawił rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Rafał Markowski. Rozpoczną się one już 10 października o godz. 18.00 Mszą św. w kościele Ducha Św. pod przewodnictwem Prymasa Polski, kard. Józefa Glempa.
W niedzielę, 11 października, o godz. 10.00 na Placu św. Piotra Benedykt XVI kanonizuje abp. Felińskiego wraz z czterema innymi błogosławionymi. Następnego dnia, 12 października, o godz. 11.00 w bazylice św. Piotra kard. Stanisław Dziwisz odprawi Mszę św. dziękczynną wraz z kard. Glempem, kard. Franciszkiem Macharskim, abp. Józefem Michalikiem, abp. Kazimierzem Nyczem i abp. Mieczysławem Mokrzyckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy.
25 października w Warszawie o godz. 11.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela abp Nycz odprawi Mszę św. dziękczynną.
Bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny KEP odpowiadając na pytanie dziennikarzy odniósł się także do wizyty mnichów prawosławnych z klasztoru św. Nila, którzy otrzymali na Jasnej Górze kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Zawieźli ją do swojego klasztoru, gdzie było kiedyś więzienie dla więźniów z Polski. – Wizyta mnichów to gest, będący początkiem bliższych relacji między naszymi narodami – powiedział. Dodał, ze abp. Feliński jako nowy święty będzie dobrym orędownikiem pojednania polsko-rosyjskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.