Benedykt XVI odprawił uroczyste nieszpory z czeskim duchowieństwem
26 września 2009 | 19:45 | st, tom, kg (KAI Praga) / maz Ⓒ Ⓟ
Uroczyste nieszpory z duchowieństwem oraz przedstawicielami ruchów kościelnych były ostatnim punktem programu pierwszego dnia podróży apostolskiej Benedykta XVI do Republiki Czeskiej.
Przemawiając do ponad 2,4 tys. zgromadzonych w praskiej katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha papież przypomniał bogate tradycje chrześcijaństwa nad Wełtawą oraz wskazał na konieczność umacniania wartości duchowych i moralnych we współczesnym społeczeństwie. Jednocześnie zaznaczył, że Kościół nie domaga się żadnych przywilejów.
Papież przybył do katedry przy dźwiękach dzwonów. Do świątyni wszedł przez Złotą Bramę witany rzęsistymi brawami, przez chwilę modlił się w kaplicy św. Wacława, gdzie są złożone relikwie czeskiego świętego.
Witając papieża kard. Miloslav Vlk zaznaczył, że świątynię tę zbudował dla Kościoła cesarz Karol IV.
– Niedawno została upaństwowiona, lecz możemy swobodnie z niej korzystać – stwierdził arcybiskup praski. Prymas Czech przypomniał, że przechowywane są tam relikwie św. Wacława, biskupa Wojciecha oraz Jana Nepomucena – stanowi miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym.
– Jesteśmy przekonani, że Wasza Świątobliwość przybywa do Kościoła przeżywającego trudności, aby nas zachęcić – stwierdził kard. Vlk. Purpurat wyraził papieżowi wdzięczność za ogłoszeniu Roku Kapłańskiego i wyraził radość z możliwości wspólnego z papieżem sprawowania nieszporów. Podziękował też za niedawną encyklikę „Caritas in veritate”. – Ufamy, że pobyt Waszej Świątobliwości wśród nas przyniesie bogate owoce Kościołowi w naszej ojczyźnie, całemu narodowi i Kościołowi – powiedział prymas Czech.
W wygłoszonym po włosku przemówieniu Benedykt XVI mówiąc o wybitnych postaciach w dziejach czeskiego Kościoła papież podkreślił, że obok wielkich świętych patronów, należy do nich zaliczyć dwóch arcybiskupów praskich z minionego wieku, kardynałów Josefa Berana i Františka Tomáška oraz licznych biskupów, księży, osoby zakonne i wiernych świeckich, którzy mężnie przeciwstawiali się prześladowaniom komunistycznym. “Ich bohaterstwo przypomina, że tylko z osobistego poznania i głębokiej więzi z Chrystusem możliwe jest czerpanie energii duchowej, aby w pełni urzeczywistnić powołanie chrześcijańskie”- zauważył Benedykt XVI. Papież zachęcił elitę tutejszego Kościoła, by dbała o czytelność orędzia ewangelicznego, oraz, by miłość Chrystusa jaśniała w każdej parafii i wspólnocie, w różnych stowarzyszeniach i ruchach.
Ojciec Święty nawiązał do dwudziestej rocznicy obalenia reżymu komunistycznego i odzyskania przez Kościół możliwości swobodnego działania. Zauważył, że mimo wolności politycznej także dziś nie jest łatwo żyć i świadczyć o Ewangelii. Społeczeństwo nosi bowiem nadal rany zadane przez ideologię ateistyczną i często jest zafascynowane mentalnością hedonistycznego konsumizmu. Łączy się to z niebezpiecznym kryzysem wartości oraz wypływającym stąd upowszechniającym się relatywizmem etycznym i kulturowym. “W tym kontekście palącą sprawą staje się nowe zaangażowanie wszystkich składników Kościoła na rzecz umacniania wartości duchowych i moralnych w dzisiejszym społeczeństwie” – powiedział papież. Wskazał, że obok działalności charytatywnej duże znaczenie ma w tej dziedzinie praca szkół katolickich oraz rozwijanie duszpasterstwa młodzieży. Podkreślił potrzebę rozwijania współpracy z instytucjami zarówno publicznymi, jak i prywatnymi, aby służyć wszystkim.
Benedykt XVI zachęcił biskupów i kapłanów do niestrudzonej pracy na rzecz osób powierzonych ich opiece. Osoby konsekrowane wezwał do głoszenia prymatu Boga w życiu każdego człowieka, zaś seminarzystów do zdobywania solidnej formacji. Przypominając ważne przypadające obecnie rocznice papież zachęcił czeski Kościół do kroczenia z entuzjazmem drogami wiary.
Wśród uczestników nieszporów był metropolita gnieźnieński, abp Henryk Muszyński.
Kościół w Republice Czeskiej składa się z 9 diecezji. Pięć z nich należy do Czeskiej Prowincji Kościelnej (praska, Hradec Králové, litomierzycka, pilzneńska i czeskobudziejowicka) a trzy do Morawskiej Prowincji Kościelnej (ołomuniecka, brneńska i ostrawsko-opawska). Istnieje też egzarchat (diecezja) greckokatolicka. W całym kraju działa 2576 parafii oraz 70 ośrodków duszpasterskich.
W duszpasterstwie pracuje 20 biskupów (w tym trzech greckokatolickich), 1370 kapłanów diecezjalnych i 586 kapłanów zakonnych (stanowi to ogółem 1956 księży). W Republice Czeskiej jest 178 diakonów stałych, 116 braci zakonnych, 1609 zakonnic, 160 członków instytutów świeckich oraz 1109 katechetów i katechetek. Do kapłaństwa przygotowuje się 184 alumnów.
Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha – siedziba arcybiskupów praskich mieści się na wzgórzu zamkowym Hradczany w Pradze. Jest historycznym panteonem narodowym, gdzie spoczywają władcy Czech, przechowywane są insygnia koronacyjne, w tym Korona Świętego Wacława.
Wnętrze świątyni zawiera wiele cennych dzieł sztuki, w tym m.in. gotyckie nagrobki królów czeskich, wiele rzeźb Piotra Parlera, barokowy nagrobek św. Jana Nepomucena. Jeden z witraży jest projektu Alfonsa Muchy.
Po nieszporach papież udał się do nuncjatury apostolskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.