Benedykt XVI modlił się przed figurką Praskiego Dzieciątka Jezus
26 września 2009 | 13:21 | tom, st (KAI Praga) / ju. Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI modlił się przed figurką Praskiego Dzieciątka Jezus w karmelitańskim kościele Matki Bożej Zwycięskiej. Zwracając się do wiernych zgromadzonych w świątyni papież podkreślił znaczenie życia rodzinnego.
Zachęcił zgromadzonych do modlitwy o jedność i zgodę we wszystkich rodzinach.
Udając się z lotniska do świątyni i przejeżdżając ulicami Malej Strany papież był witany przez rzesze prażan z watykańskimi flagami w dłoniach. Przed świątynią Ojca Świętego liczna grupa Polaków wznosiła okrzyki: „Niech żyje papież!”.
Słowa powitania wygłosił burmistrz Pragi, Pavel Bem i wręczył Benedyktowi XVI klucze do bram stołecznego miasta. Odśpiewano pieśń do Dzieciątka Jezus.
W świątyni papież ściskał dłonie licznej grupie dzieci i młodzieży oraz licznie zgromadzonym rodzinom. Chwilę potem Benedykt XVI ukląkł przed ołtarzem Milostnego Jezulatka – słynącego łaskami Dzieciątka Jezus i przez chwilę zatopił się w modlitwie. W darze złożył złotą koronę dla figurki.
Witając Ojca Świętego przewodniczący episkopatu, abp Jan Graubner wyraził pragnienie, aby wraz z papieżem zawierzyć Dzieciątku Jezus wszystkie czeskie rodziny, zwłaszcza te, których życie rodzinne jest zagrożone.
Hierarcha prosił o modlitwę, by rodziny pragnęły dzieci, przyjmowały je z miłością, wytwarzały dla nich bezpieczne środowisko i atmosferę żywej wiary, w której wyrośnie nowe pokolenie chrześcijan budujących nadzieję tamtejszego Kościoła. – Oby chrześcijańskie rodziny dawały innym przykład szczęśliwego życia rodzinnego, budowanego na miłości, która pomimo różnych trudności i słabości jest wierna i nie lęka się ofiar – stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Czeskich.
Zwracając się do wiernych zgromadzonych w kościele Benedykt XVI podkreślił znaczenie życia rodzinnego. Zachęcił zgromadzonych do modlitwy o jedność i zgodę we wszystkich rodzinach, zwłaszcza młodych, przeżywających trudności, cierpienie i choroby, za rodziny przeżywające kryzysy, rozdzielone czy rozbite konfliktem bądź niewiernością. – Zawierzamy je wszystkie Najświętszemu Dzieciątku z Pragi, wiedząc jak ważna jest ich stabilność i zgoda dla autentycznego postępu społecznego oraz przyszłości ludzkości – powiedział papież.
Ojciec Święty podkreślił, że w Chrystusie każdy człowiek jest dla nas bratem lub siostrą, których należy przyjąć i szanować. – Oby nasze społeczeństwo pojęło tę prawdę! – zaapelował, wskazując, że dotyczy ona zwłaszcza dzieci. – Jak wiele z nich cierpi z powodu przemocy oraz wszelkiego wyzysku ze strony ludzi pozbawionych skrupułów! Oby dzieciom zawsze okazywano należne im poszanowanie i uwagę: są one bowiem przyszłością i nadzieją ludzkości – powiedział papież.
Pełny tekst przemówienia papieskiego w dziale BIBLIOTEKA »
Zwracając się do dzieci Benedykt XVI podkreślił, że są one bardzo ukochane przez Dzieciątko Jezus, które powinny naśladować: „bądźcie posłuszne, dobre i uprzejme, uczcie się, by być jak On źródłem radości dla swoich rodziców” – zachęcił Ojciec Święty czeskie dzieci. Wskazał na znaczenie przyjaźni z Jezusem i zaufania. Prosił o modlitwę za same siebie, rodziców, krewnych i nauczycieli a także za papieża.
Pierwsze słowa przemówienia Benedykt XVI wygłosił po czesku. Później mówił po włosku. Papieskie słowa przyjęte zostały gorącymi brawami. Spotkanie zakończyło się odmówioną po czesku modlitwą Ojcze Nasz.
Po krótkim wypoczynku w nuncjaturze apostolskiej, która będzie rezydencją Ojca Świętego w czasie jego pobytu w Czechach, na godz. 16.30 przewidziano jego wizytę kurtuazyjną u prezydenta republiki w Pałacu Prezydenckim. Pół godziny później w tym samym miejscu rozpocznie się spotkanie z władzami politycznymi i przedstawicielami społeczeństwa oraz z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Czechach, podczas którego papież wygłosi przemówienie. O godz. 18.00 w stołecznej katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha rozpoczną się Nieszpory z udziałem duchowieństwa, osób zakonnych, seminarzystów i członków ruchów i stowarzyszeń kościelnych – tu Ojciec Święty wygłosi kazanie.
Kościół Panny Marii Zwycięskiej (Kostel Panny Marie Vítězné) w Pradze – został zbudowany przez niemieckich luteranów w latach 1611-13. Po zwycięstwie katolików pod Białą Górą świątynia przeszła w ręce karmelitów. Aktualny wygląd zewnętrzny pochodzi z roku 1644, natomiast wystrój wnętrza z początku XVIII w.
Znajduje się w nim figurka Praskiego Dzieciątka Jezus, mierząca 46 cm wysokości woskowa figurka, w której osadzone są setki szlachetnych kamieni, podarowana karmelitom w 1628 roku przez bogatą szlachciankę Polyksenę z Lobkovic.
Figurka przechowywana w Pradze pochodzi najprawdopodobniej z klasztoru znajdującego się pomiędzy Cordobą a Sevillą w Hiszpanii. Wykonano ją na wzór czczonej tam drewnianej figurki. To w tym klasztorze otrzymała ją Donna Izabela de Lara y Mendoza, która podarowała figurkę swej córce jako prezent ślubny. Wyszła ona za mąż za Czecha, Wratysława z Persztejna. Taką to drogą trafiło Dzieciątko do Pragi, gdzie umieszczono je w kościele karmelitów pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.
W 1776 roku woskową figurę, przedstawiającą czteroletniego, stojącego Jezusa w koronie, umieszczono w środkowej części kościoła na marmurowym ołtarzu. W lewej rączce trzyma kulę ziemską, a prawą błogosławi światu. Niezwykle piękną, w iście barokowym stylu oprawę ołtarza z figurami Matki Boskiej i św. Józefa, wykonał Piotr Prachner. Figurka Milostne Jezulatko (tak bowiem Praskie Dzieciątko nazywane jest przez Czechów), ubrana jest zwykle w zabytkową brokatową sukienkę i bardzo ozdobny, królewski płaszcz. Garderoba Dzieciątka jest jednak znacznie bogatsza. Siostry Karmelitanki od Dzieciątka Jezus przebierają je ze specjalnym ceremoniałem w różne szaty w zależności od okoliczności. Jedną z szat własnoręcznie uszyła i wyhaftowała cesarzowa Maria Teresa. Podarowała ją Dzieciątku w 1743 roku.
Kult praskiego Dzieciątka przybrał szczególnie na sile w czasie przypadającym na okres baroku i mimo różnych meandrów historii nigdy nie ustał. Szaty, które otrzymuje w darze Dzieciątko w Pradze, napływają wciąż z całego świata.
Pełny tekst przemówienia papieskiego w dziale BIBLIOTEKA »
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.