Pary homoseksualne w Szkocji mogą adoptować dzieci
24 września 2009 | 13:49 | rk (KAI/LifeSiteNews) / ju. Ⓒ Ⓟ
Przepisy, mówiące, że partnerzy z gejowskiego lub lesbijskiego związku uznawani są za pełnoprawnych rodziców, wchodzą w życie od przyszłego tygodnia.
Dotychczas homoseksualiści mogli tam adoptować dziecko tylko jako osoby samotne.
Od 2005 r. pary żyjące bez ślubu i homoseksualne mają prawo do adopcji dzieci w Anglii i Walii. Obecna decyzja szkockiego parlamentu, pełniącego rolę lokalnej władzy ustawodawczej, oznacza dostosowanie się do tych przepisów.
Rzecznik szkockiego episkopatu, Peter Kearney, krytykując nowe prawo, zwrócił uwagę, że zmiana nie oznacza – jak sadzą jej zwolennicy – że dzieci bez opiekunów znajdą w ten sposób swoje rodziny, gdyż tak naprawdę niewiele par homoseksualnych jest zainteresowanych adopcją.
– Byłoby lepiej, gdyby rząd zachęcał małżeństwa heteroseksualne do adopcji. Dzieci potrzebują bezpieczeństwa i stabilizacji, a związki cywilne i relacje homoseksualne są głęboko niestabilne – dodał rzecznik.
Kościół katolicki w Szkocji, który próbował zablokować wejście w życie przepisów umożliwiających parom jednopłciowym adopcję dzieci, domagał się wprowadzenia klauzuli sumienia dla kościelnych agencji adopcyjnych. Na jej podstawie organizacje te mogłyby odmówić adopcji parom homoseksualnym.
Okazało się jednak, że większość katolickich ośrodków adopcyjnych wyraziła gotowość akceptacji nowego prawa.
W ubiegłym roku na znak protestu prymas szkockiego Kościoła kard. Keith O’Brien zrezygnował z funkcji przewodniczącego w katolickiej agencji adopcyjnej w Edynburgu, kiedy ta ogłosiła, że chce się podporządkować narzuconym przez brytyjski rząd liberalnym prawom adopcyjnym.
Z sondażu przeprowadzonego w lipcu przez dziennik „Times” wynika, że 47 proc. Brytyjczyków nie akceptuje adopcji dzieci przez homoseksualistów, 49 proc. jest natomiast „za”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.