Gorzów Wlkp.: Biały Krzyż „Solidarności” – świadkiem budowy świątyni przed 25 laty
13 września 2009 | 15:02 | wm Ⓒ Ⓟ
Oryginalny Biały Krzyż „Solidarności” stojący obok kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim jest świadkiem budowy świątyni przed 25 laty. Tamtejsza parafia, przy której dwa lata temu powstało sanktuarium św. Weroniki Guliani obchodzi właśnie swój jubileusz.
Niezwykła jest historia Białego Krzyża, który stanął w 1982 r. przy świątyni jeszcze w czasie trwania jej budowy. Ponad sześciometrowy krzyż wykonali w 1981. r. pracownicy gorzowskiej firmy Zremb z okazji pierwszomajowej Mszy św., którą odprawiał ks. Witold Andrzejewski – kapelan gorzowskiej „Solidarności”. Na stałe ustawiono go przed katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W ciągu dnia gorzowianie układali pod nim kwiaty i zapalali znicze. W nocy wszystko niszczone było przez bezpiekę.
Po największym starciu zomowców z ludnością w drugą rocznicę porozumień sierpniowych w 1982 r. milicjanci pilnowali krzyża całą dobę, aby ludzie nie układali kolejnego krzyża z kwiatów. W następnym roku krzyż przeniesiony został do parafii NMP Królowej Polski przy ul. Żeromskiego i stoi tam do dzisiaj, będąc świadkiem obchodów jubileuszowych.
To także w tym kościele wielotysięczne tłumy z ówczesnym ordynariuszem diecezji gorzowskiej bp. Józefem Michalikiem i ks. Henrykiem Jankowskim żegnały w sierpniu 1987 roku pierwszego przewodniczącego gorzowskiej NSZZ „Solidarność” Edwarda Borowskiego, który po internowaniu i nieustających represjach zmarł na zawał serca.
Tu w roku 1988 odbyło się historyczne przekazanie karetki pogotowia dla gorzowian jako dar Funduszu Społecznego NSZZ „Solidarność” , który powstał z inicjatywy Lecha Wałęsy. Karetkę poświęcił ówczesny biskup gorzowski Józef Michalik.
Do dziś w kościele NMP Królowej Polski co miesiąc odprawiana jest Msza św. za ojczyznę z udziałem sztandaru gorzowskiej „Solidarności”, który wnoszą ówcześni jej działacze.
Biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha, który odprawił Mszę św. inaugurującą jubileusz, przypomniał historię budowy kościoła, który stawał się świątynią widzialną i duchową, tworzoną dzięki wiernym. Przypomniał o niełatwych, wieloletnich próbach pozyskiwania terenu a następnie zezwolenia na budowę od ówczesnych władz, które nieprędko zdecydowały o rozpoczęciu kościelnej inwestycji.
Pierwszym proboszczem nowo powstającego ośrodka duszpasterskiego, liczącego wtedy 25 tys. wiernych, został nieżyjący już ks. Kazimierz Helon. Obecnie parafią rządzi ks. Roman Litwińczuk, do niedawna moderator generalny Ruchu Światło-Życie.
Uroczystości jubileuszowe w Kościele pw. NMP Królowej Polski potrwają do poniedziałku 14 września i zbiegną się z uczczeniem drugiej rocznicy powstania sanktuarium św. Weroniki Guliani, którego inicjatorem jest były proboszcz parafii ks. prof. Roman Harmaciński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.