Zmarł ks. Tadeusz Dajczer, inicjator Ruchu Rodzin Nazaretańskich
10 września 2009 | 10:41 | im, bl / maz Ⓒ Ⓟ
Ks. Dajczer był kapłanem archidiecezji warszawskiej. To on w 1985 roku wraz z ks. Andrzejem Buczelą i grupą świeckich utworzył w Warszawie wspólnotę, z której zrodził się ruch Rodzin Nazaretańskich.
Święcenia kapłańskie otrzymał w 1955 r. z rąk bp. Wacława Majewskiego. W 1985 roku wraz z ks. dr Andrzejem Buczelem (1951 – 1994) i grupą osób świeckich utworzył w Warszawie pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną, która dała początek ruchowi Rodzin Nazaretańskich. W ciągu dwóch lat RRN rozprzestrzenił się na terenie Polski, obecnie obejmuje swoim zasięgiem cały świat.
Pomimo międzynarodowego charakteru ruch funkcjonuje w oparciu o strukturę diecezjalną, podkreślając tym samym więź z Kościołem lokalnym. Członkowie ruchu spotykają się w małych wspólnotach parafialnych, bądź specjalistycznych, np. dziecięcych, młodzieżowych, studenckich, młodych małżeństw, lekarzy, więźniów, kapłanów itp.
Fundamentalną zasadą Ruchu jest dążenie do komunii z Chrystusem-Odkupicielem. Szczególnym rysem duchowości Ruchu jest maryjność, Matka Boża jest dla członków RRN Matką Kościoła, dlatego zawierzają się Jej na wzór św. Jana Apostoła. Droga do świętości wypracowana w Ruchu opiera się na duchowości św. Jana od Krzyża, św. Teresy z Avila i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Pogłębianie życia wewnętrznego wymaga od członków Ruchu współpracy z kapłanem, mogącej przyjąć formę kierownictwa duchowego, które ułatwia odczytywanie znaków Ducha Świętego. Dostępnym dla wszystkich wzorem do naśladowania jest dla członków wspólnoty Święta Rodzina żyjąca w Nazarecie.
Ruch Rodzin Nazaretańskich jest obecny w 40 diecezjach, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Należy do niego ok. 45 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.