Rozpoczyna się Międzynarodowy Kongres dla Pokoju
06 września 2009 | 11:07 | md / ju. Ⓒ Ⓟ
Pokój Jezusa ustanawia braterskie więzi, buduje wspólnotę i czyni z nas jeden lud Boży – mówił kard. Stanisław Dziwisz.
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Mszą św. zainaugurowano Międzynarodowy Kongres dla Pokoju „Ludzie i Religie”, który odbywa się w Krakowie. Metropolita krakowski podkreślił także, że Chrystus potrzebuje świadectwa swoich uczniów we współczesnym świecie.
Kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że pokój Jezusa „rodzi się w sercu pojednanym z Bogiem i z drugim człowiekiem”. Podkreślił, że jest to dar, który „ustanawia braterskie więzi, buduje wspólnotę, czyni z nas jeden lud Boży”. Zaznaczył, że Jezus potrzebuje świadectwa swoich uczniów we współczesnym świecie, a być Jego uczniem oznacza „utożsamić się z Jego osobą oraz Jego misją”. Metropolita krakowski zauważył także, że krakowski Kongres dla Pokoju jest szczególną formą takiego świadectwa. „Traktujemy uczestnictwo w tym Kongresie jako nasz chrześcijański głos i krok „dobrych zwiastunów ogłaszających pokój” niespokojnemu światu” – dodał.
„Bierzemy udział w niezwykłym wydarzeniu. Z Krakowa, z miasta Jana Pawła II, niestrudzonego pielgrzyma i zwiastuna pokoju, wzniesie się w tych dniach chóralny głos i błaganie kierowane do Wszechmogącego o dar pokoju dla niespokojnej ziemi” – mówił kard. Dziwisz. Wyraził nadzieję, że wśród ludzi dobrej woli, różnych religii, tradycji i kultur „ożyje duch Asyżu, przemawiający do wyobraźni i sumień nie tylko uczniów Mistrza z Nazaretu”.
W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zgromadziło się ponad 500 przedstawicieli różnych religii i wyznań, politycy i naukowcy z całego świata. W bazylice Bożego Miłosierdzia obecni byli m.in. kard. Crescenzio Sepe, kard. Lluis Martinez Sistach z Barcelony, kard. Paul Poupard, kard. Stanisław Ryłko oraz kard. Walter Kasper i kard. Stanisław Nagy.
Swoje słowo do wiernych skierował podczas Mszy św. abp Serafin, metropolita prawosławnego Kościoła Rumunii. Arcybiskup Serafin zauważył, że wiara nie jest teorią, ale doświadczeniem zrodzonym z kontaktu z biednymi i cierpiącymi. „Jest to doświadczenie, jakie przeżywamy od czasu Asyżu, podczas naszych pielgrzymek o pokój. My nie wymyśliliśmy teorii o pokoju, wręcz przeciwnie – poprzez kontakt z ranami i cierpieniem zadanymi przez przemoc, terroryzm i wojny zrozumieliśmy, że Zmartwychwstały obdarzył nas nową siłą, mocą Ducha Świętego, Ducha Pokoju, abyśmy nieśli pokój poza wszelkie granice narodowościowe, religijne i kulturalne, aby mocą Zmartwychwstania przemienić wszelkie cierpienie i biedę na świecie” – stwierdził hierarcha.
Metropolita prawosławnego Kościoła Rumunii podkreślił, że biedni i cierpiący są nauczycielami pokoju, gdyż „pomagają nam stać się ludźmi pokoju”. „Przyjmując postawę pełną miłosierdzia dla biednych, z uwagą skupioną na cierpieniach ludzi i narodów, sami stajemy się miłosierni, pełni pokoju i dobroci” – zaznaczył. Abp Serafin przypomniał, że pokoju na świecie nie można zaprowadzić przy użyciu siły, ale jest on owocem miłosierdzia, który można osiągnąć przez modlitwę, ascezę i miłość do bliźnich.
Wierni zgromadzeni w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach dziękowali za dar pokoju w Europie po II wojnie światowej i za wyzwolenie z reżimu komunistycznego. Modlili się za narody nękane wojną i terrorem na całym świecie. Po Mszy św., dzięki łączom satelitarnym, odmówili modlitwę „Anioł Pański” wraz z papieżem Benedyktem XVI.
Krakowskie spotkanie nawiązuje do modlitwy Jana Pawła II w Asyżu w 1986 roku z reprezentantami różnych religii świata i niekatolickich wspólnot chrześcijańskich. Uczestnicy Kongresu przyjechali do Krakowa na zaproszenie rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego oraz kard. Stanisława Dziwisza. Na program Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju „Ludzie i Religie”, który potrwa w Krakowie do wtorku, złożą się modlitwy wyznawców różnych religii i Kościołów oraz ponad 20 spotkań panelowych o problemach współczesnego świata i roli religii w ich rozwiązywaniu.
Pełny tekst kazania kard. Stanisława Dziwisza w dziale BIBLIOTEKA »
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.