Kielce: mieszkańcy uczcili pamięć o poległych za wolność ojczyzny
01 września 2009 | 09:34 | kdob Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w Kościele Garnizonowym w Kielcach w intencji poległych w obronie ojczyzny rozpoczęły się 31 sierpnia uroczystości 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Po Eucharystii przed budynkiem byłego więzienia kieleckiego odbył się Apel Pamięci.
Na Mszy św. zgromadzili się harcerze z Kieleckiej Chorągwi, parlamentarzyści świętokrzyscy, kielczanie.
W homilii ks. Arkadiusz Borusiński z par. NMP Królowej Polski podkreślał, że mamy wszyscy wielki dług wobec tych, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli swoje życie. Ten dług mamy spłacać poprzez troskę o wspólne dobro jakim jest Polska – podkreślał.
Z okazji 70. rocznicy do harcerzy specjalny list skierował prezydent RP Lech Kaczyński, który przeczytał poseł PiS Przemysław Gosiewski. Prezydent oddał hołd harcerzom i mieszkańcom Kielc, którzy walczyli w obronie ojczyzny. Prosił harcerzy, by pamiętali o bohaterach z września 1939.
Po Eucharystii o godz. 19.45 harcerze przeszli z pochodniami przed pomnik na Skwer Szarych Szeregów, by oddać hołd harcerzom walczącym i poległym w obronie ojczyzny.
Druga część uroczystości odbywała się przed budynkiem dawnego więzienia kieleckiego, w którym hitlerowcy przetrzymywali i mordowali w czasie wojny polskich oficerów, działaczy, mieszkańców Kielc.
Tutaj przedstawiciele władz miasta województwa, harcerze, parlamentarzyści i kielczanie oddali hołd poległym w obronie ojczyzny w Apelu Pamięci. Senator RP i Przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego Adam Massalski przypomniał o patriotycznej postawie Stefana Artwińskiego, prezydenta Kielc, który zginął zamordowany w 1939 roku przez hitlerowców w kamieniołomach w Wiśniówce. – Stefan Artwiński żyje w naszej pamięci i niech będzie wzorem dla następnych pokoleń kielczan – mówił. Uroczystości zakończył Apel Poległych i salwa honorowa.
Wcześniej parku miejskim odbywał się koncert „W hołdzie Bohaterom”, w którym wystąpiła formacja „Bracia”. Obchodom rocznicowym w mieście towarzyszą: wystawy, rekonstrukcje historyczne, projekcie filmowe.
1 września uroczystości 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpocznie Msza św. polowa o godz.11.00 na Cmentarzu Wojsk Polskich przy ul. Ściegiennego. Władze miasta, województwa, harcerze, kombatanci, złożą wieńce i zapalą znicze na Kwaterze Ofiar z 1939 roku oraz na grobie Stefana Artwińskiego. W południe zawyją w mieście syreny alarmowe.
O godz. 17.00 kielczanie obejrzą na ul. Orlej widowisko historyczne przywołujące wrzesień 1939 roku, które zaprezentuje Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. W Muzeum Narodowym przy ul. Orlej zostanie otwarta okolicznościowa wystawa poświęcona 70 rocznicy II wojny światowej.
W Wojewódzkim Domu Kultury o godz.18.00 pokazany zostanie film Stanisława Różewicza pt. „Westerplatte”.
Obchody rocznicowe w Kielcach zorganizowały wspólnie: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Muzeum Narodowe w Kielcach, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA”, Związek Harcerstwa Polskiego, Żołnierze Szarych Szeregów zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Komitet Obchodów 70. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, Komitet Obchodów 65-lecia Akcji „Burza”, Prezydent Kielc oraz Polskie Radio Kielce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.