Pszczelarze w Rokitnie
31 sierpnia 2009 | 10:55 | kk, wm / maz Ⓒ Ⓟ
W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyła się diecezjalna Pielgrzymka Pszczelarzy. Jej uczestnicy modlili się o urodzajne zbiory i błogosławieństwo dla swoich rodzin. W darach do ołtarza pszczelarze przynieśli miód z własnych pasiek.
Uroczystej Mszy św. w rokitniańskiej bazylice przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha. W homilii przywołał postać patrona pszczelarzy św. Ambrożego – biskupa Mediolanu, ojca i doktora Kościoła. Słuchając jego kazania św. Augustyn nawrócił się i z jego rąk przyjął chrzest.
– Patronem pszczelarzy jest dlatego, że kiedy był jeszcze małym dzieckiem to rój pszczół osiadł na tej kołysce. Mama przerażona chciała te pszczoły odganiać. Ojciec wiedział, że trzeba zachować spokój. Odczekał a rój odfrunął dalej. Uznano wtedy, że to dziecko będzie sławne bo miód i pszczoła symbolizowały w tradycji wielkość – mówił Biskup.
Pielgrzymka do Rokitna to, jak zauważa prezes Lubuskiego Związku Pszczelarzy Ignacy Żeleń, dziękczynienie za otrzymane łaski. – Wszystko od Pana Boga zależy i Jemu chcemy podziękować. Nie był to jednak łatwy rok bo pogoda nie sprzyjała pszczołom, nękały je choroby. W tym roku zebraliśmy połowę tego co w innych latach – powiedział prezes.
W czerwcu br. minęła 20. rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Papież Paweł VI ogłosił Matkę Boską Rokitniańską Patronką Diecezji Gorzowskiej, wyznaczając dzień 15 sierpnia jako Jej główne święto. W ciągu roku do Rokitna pielgrzymuje ok. 250 tys. pątników.
Sanktuarium Matki Bożej w Rokitnie położone jest między Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą wśród lasów nad jeziorami Lubikowskim i Rokitniańskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.