Dziś podczas Mszy św. w gorzowskiej katedrze zabrzmi muzyka Mozarta
26 sierpnia 2009 | 11:48 | kk Ⓒ Ⓟ
Po raz kolejny na trasie koncertowej Projektu Mozart znalazł się Gorzów. Dziś o godz. 18.00 zabrzmią tu muzyka austriackiego kompozytora. Będzie to niezwykły koncert, ponieważ „Msza Trójcy Świętej" zostanie wpleciona w liturgię.
Projekt Mozart zakłada liturgiczne wykonanie wszystkich utworów Mozarta do 2020 roku. Inicjatorami projektu są muzycy Stowarzyszenia "Mozart 2003". Projekt zainaugurowano w 2003 roku wykonaniem Mszy Dominicus Messe KV 66 oraz motetu Ave Verum Corpus KV 618 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wykonawcą jest liczący 70 osób zespół absolwentów i studentów najlepszych Akademii Muzycznych w Polsce. Muzycy stowarzyszenia występują pod batutą Szymona Wyrzykowskiego – dyrektora artystycznego stowarzyszenia i absolwenta dyrygentury chóralnej w Poznaniu i i dyrygentury symfoniczno-operowej w Warszawie.
W Gorzowie Wlkp. zostaną wykonane następujące utwory Mozarta: Trinitatis messe C-dur KV 167, Venite populi – Offertorium KV 260 (248a), Sonate all’epistola KV 278 (271e), Kyrie d-moll KV 90 – to utwory, które usłyszą gorzowscy miłośnicy Mozarta. „Nietypowość tego przedsięwzięcia polega na tym, że staramy się wykonywać to w warunkach takich dla jakiś Mozart tę muzykę przewidział czyli podczas Mszy św. Zupełnie inaczej taką muzykę się odbiera, kiedy jest wpleciona w liturgię, niż w warunkach filharmonijnych, ponieważ wtedy dopiero intencje autora są naprawdę uwypuklone. Oprócz muzyki Mozarta mamy prawykonanie współczesnego utworu Wojciecha Błażejczyka – Hora Judici” – powiedział w rozmowie z KAI Szymon Wyrzykowski.
„Stowarzyszenie Mozart 2003” to organizacja pozarządowa zrzeszająca młodych muzyków.
Szczegóły na temat tegorocznej trasy koncertowej można znaleźć na stronie internetowej: mozart2003.netstrefa.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.