Uroczystości odpustowe ku czci bł Sancji – patronki studentów
17 sierpnia 2009 | 12:32 | zas / ju. Ⓒ Ⓟ
Uroczystości odpustowe ku czci bł s. Sancji Szymkowiak, którą za swoją patronkę uważają studenci, odbędą się we wtorek, 18 sierpnia, w poznańskim kościele św. Rocha. Znajduje się tam sanktuarium beatyfikowanej przez Jana Pawła II serafitki.
Głównym punktem uroczystości będzie Msza św. odpustowa, którą wieczorem odprawi pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej, Marek Jędraszewski. Po Eucharystii wokół kościoła przejdzie procesja z umieszczonymi w pozłacanej trumience relikwiami Błogosławionej.
W odpuście wezmą udział Siostry Serafitki ze znajdującego się w pobliżu kościoła św. Rocha klasztoru, w którym przed wojną i podczas okupacji modliła się i pracowała siostra Sancja, i gdzie 67 lat temu zmarła.
Janina Szymkowiak urodziła się 10 lipca 1910 roku w Możdżanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. W wieku 26 lat, po ukończeniu romanistyki na Uniwersytecie Poznańskim, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Serafitek w Poznaniu, gdzie przyjęła zakonne imię Maria Sancja.
Podczas okupacji nie skorzystała z możliwości opuszczenia zajętego przez Niemców klasztoru. Z narażeniem życia opiekowała się więzionymi w pobliżu francuskimi i angielskimi jeńcami wojennymi. Oni pierwsi byli przekonani o jej świętości, nazywając ją „Aniołem dobroci” i „świętą Sancją”. Zmarła 29 sierpnia 1942 roku na gruźlicę w wieku 32 lat.
Siostrę Sancję ogłosił błogosławioną papież Jan Paweł II podczas Mszy św. odprawionej 18 sierpnia 2002 roku na Błoniach w Krakowie, gdy po raz ostatni odwiedził ojczyznę.
Proboszcz parafii św. Rocha i kustosz tutejszego sanktuarium, ks. Mateusz Misiak powiedział KAI, że za swoją patronkę błogosławioną Sancję uważają m.in. poznańscy studenci, którzy modlą się przy jej relikwiach szczególnie o pomyślność podczas sesji egzaminacyjnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.