„Zdrowe, liczne rodziny to przyszłość Polski i Kościoła”
16 sierpnia 2009 | 12:24 | rk / ju. Ⓒ Ⓟ
Z udziałem kardynałów, biskupów i kilkudziesięciu tysięcy wiernych zakończył się w Kalwarii Zebrzydowskiej kilkudniowy odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Kulminacyjnym momentem maryjnego święta była Msza św. pontyfikalna, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz w asyście kardynałów i biskupów archidiecezji krakowskiej, lwowskiej oraz diecezji rzeszowskiej.
Niedzielnym rankiem odprawiona została Msza z kazaniem przy kościele Grobu Matki Bożej, a następnie wyruszyła wielotysięczna, barwna procesja Wniebowzięcia NMP z udziałem pielgrzymów z całej Polski, licznych asyst i orkiestr. Rzesze wiernych dotarły po kilku godzinach do ołtarza polowego przed bazyliką.
Metropolita krakowski w homilii podkreślił, że troska o życie nie powinna kończyć się jedynie na słowach. „Zróbmy wszystko, aby nasze rodziny stanowiły przestrzeń życia, pomóżmy rodzinom w kryzysie, rodzinom borykającym się z codziennymi trudnościami, którym możemy przecież wspólnie zaradzić. Zdrowe liczne rodziny to nasza przyszłość, przyszłość ojczyzny, przyszłość Kościoła. Wypowiadam tę oczywistą prawdę, by ją usłyszeli także politycy, a więc ludzie biorący odpowiedzialność za nasze dobro wspólne, któremu na imię życie, miłość, rodzina, Polska” – mówił kardynał, wskazując na przykład Maryi, która troszczyła się o poczęte życie.
Podkreślając, że kalwaryjskie pielgrzymowanie jest manifestacją wiary, purpurat zauważył, iż współczesny świat coraz bardziej oddala się od Boga i Ewangelii. „Szerzący się relatywizm moralny uderza w najcenniejszą ludzką wspólnotę, jaką jest rodzina. Musi nas niepokoić wzrastająca liczba rozwodów. Musi nas niepokoić podważanie najbardziej oczywistej prawdy, że małżeństwo jest wspólnotą życia i miłości mężczyzny i kobiety. Musi nas niepokoić manipulacja ludzkim życiem u jego zarania, które powierza się technice nieliczącej się z nienaruszalnością i świętością każdego życia, a tym bardziej bezbronnego” – mówił duchowny wzywając wiernych, by budować „dom naszego życia” na Bożych, nieprzemijających wartościach.
Liturgię wspólnie z metropolitą krakowskim celebrowali kardynałowie: Franciszek Macharski i Marian Jaworski, biskupi pomocniczy archidiecezji krakowskiej Józef Guzdek i Jan Szkodoń oraz biskup rzeszowski Kazimierz Górny.
Kustosz sanktuarium o. Damian Muskus OFM, dziękując na koniec pielgrzymom za liczny udział w uroczystościach podkreślił, że Kalwaria to miejsce, które zmienia człowieka. „To niezwykłe sanktuarium
na co dzień jest świadkiem zwycięstwa dobra nad złem, miłości nad nienawiścią, nadziei nad rozpaczą. Dobro, miłość i nadzieja rosną w sercach pielgrzymów, gdy ci przemierzają te przedziwne Dróżki, gdy przeżywają Jezusową mękę i współcierpienie jego matki” – mówił zakonnik.
Rzesze pielgrzymów pozostaną jeszcze na terenie kalwaryjskiego sanktuarium przez całą niedzielę. Wieczorem odbędą się tu nieszpory i procesja z figurą NMP Wniebowziętej po Placu Rajskim.
Uroczystości w sanktuarium kalwaryjskim miały w tym roku charakter jubileuszowy. Bernardyni, opiekujący się od początku tym miejscem, świętowali kilka ważnych dla sanktuarium dat: 800-lecie istnienia Zakonu Franciszkańskiego, 400. rocznicę konsekracji kalwaryjskiego kościoła oo. Bernardynów, 30. rocznicę podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej, 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej i 10. rocznicę wpisu sanktuarium na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Z okazji jubileuszu przeżywanego w sanktuarium kalwaryjskim zakonnicy postanowili ubogacić tradycyjne obchody procesją „Współcierpienia Maryi”, która przeszła w niedzielę 9 sierpnia od bazyliki do Domku Matki Bożej. W piątek 14 sierpnia kalwaryjskimi Dróżkami przeszła tradycyjna procesja „zaśnięcia Maryi”. Wzięły w niej udział dziesiątki tysięcy pątników, około stu asyst i ponad pięćdziesiąt orkiestr. Nabożeństwo celebrowało trzech hierarchów: nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk oraz kardynałowie Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski.
Sobota 15 sierpnia w kalwaryjskim sanktuarium była Dniem Młodych. Uroczystą Eucharystię u stóp wzgórza Ukrzyżowania sprawował wieczorem bp Jan Szkodoń. Potem odbył się wielki koncert plenerowy „Oratorium Kalwaryjskie”. Dzieło Zbigniewa Książka i Bartłomieja Gliniaka to hołd złożony jednemu z najbardziej niezwykłych sanktuariów polskich, do którego rocznie przybywa ponad 1,5 mln pielgrzymów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.