Przeczyca: rolnicy dziękowali za plony podczas odpustu Wniebowzięcia NMP
16 sierpnia 2009 | 10:26 | eb Ⓒ Ⓟ
Praca rolnika, jego współpraca z ziemią symbolizuje nasze życie – powiedział biskup tarnowski Wiktor Skworc w sanktuarium NMP Wniebowziętej w Przeczycy. W uroczystej Mszy św. odpustowej uczestniczyli rolnicy, którzy dziękowali także za plony.
Ordynariusz tarnowski wskazywał w homilii, że tak jak rolnik troszczy się, by rola wydała plony, tak i wierzący powinni troszczyć się o glebę swych serc, o swoje życie duchowe i cielesne.
„Praca rolnika nie zna limitów czasowych. Tak samo powinno wyglądać nasze staranie o jakość życia chrześcijańskiego. Tu nie ma mowy o wakacjach, weekendach, o czasie, w którym troskę o duszę odkłada się do kąta, zamyka w lamusie. Apokaliptyczny Smok nie śpi. Potrzeba więc stałego czuwania nad sobą” – apelował.
Biskup dziękował rolnikom za ich trud. „Swą pracą, wysiłkiem i nie patrzeniem na zegarek czy kalendarz dajecie nam przykład, że w walce o czystość serca, o wolność od grzechów nie można ustawać. Tym bardziej, że nie jesteśmy osamotnieni. Bóg daje nam gwiazdy nadziei, daje nam Maryję, a nade wszystko swego Syna. Trwajmy więc mocni w wierze, nadziei i miłości. Trwajmy przy Chrystusie” – mówił bp Skworc.
Hierarcha podkreślał, że zwłaszcza dziś za wszelką cenę trzeba bronić nadziei.
– Potrzeba wewnętrznej dyscypliny, czuwania nad sobą, czuwania nad bliźnimi, którzy w wierze, nadziei i miłości osłabli. Niech ta dyscyplina wyrazi się w codziennej żywej modlitwie, w słuchaniu słowa Bożego, w przyjmowaniu łaski sakramentów świętych – prosił biskup tarnowski.
W sanktuarium w Przeczycy trwa Wielki Odpust Maryjny. Obchodzony jest pod hasłem: „ Z Maryją otoczmy troską życie”. Do 23 sierpnia będą tutaj modlić się m.in. strażacy, policjanci, rodziny, dzieci, emeryci i bezrobotni.
Czas powstania rzeźby Matki Bożej Przeczyckiej określa się na lata 1460-1470. Suknia Matki Bożej jest w stylu gotyckim, ale twarze Maryi i Dzieciątka mają wygląd renesansowy. Niektórzy historycy sztuki sugerują, że figura została wyrzeźbiona w jednej ze szkół Wita Stwosza na Węgrzech. Rzeźba jest z tyłu wydrążona, wykonana w drzewie lipowym lub gruszkowym, o wysokości 120 cm . Matka Boża na prawej ręce trzyma Dzieciątko Jezus. Udokumentowany kult Matki Bożej Przeczyckiej sięga XVI wieku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.