Gliwice – w czwartek ruszył kurs dla przewodników pielgrzymkowych
17 lipca 2009 | 09:39 | marrm Ⓒ Ⓟ
W czwartek 16 lipca w Gliwicach ruszyły bezpłatne szkolenia dla przewodników pielgrzymkowych. Przez dwa dni grupa 50 liderów pieszych tras będzie uczyła się przepisów oraz praktycznego kierowania ruchem.
– Przede wszystkim chcemy zadbać o bezpieczeństwo pielgrzymów. Takie szkolenia mają nauczyć jeszcze lepszego i pewniejszego kierowania ruchem, aby kierowca nie miał wątpliwości, że musi się słuchać takich osób. Stąd np. tradycyjne chorągiewki muszą zostać zastąpione lizakami, lepiej widocznymi, a ruchy i postawa przewodników nie powinna budzić wątpliwości – tłumaczy prowadzący zajęcia Zdzisław Małota z Wojewódzkiego Ośrodka Egzaminacyjnego w Katowicach.
– Kurs składa się z części teoretycznej oraz praktycznych ćwiczeń. Na zajęciach przypominane są zasady ruchu drogowego, ale także prawa karnego. Trzeba pamiętając, że na osobie kierującej ruchem spoczywa odpowiedzialność – mówi ks. Artur Pytel kierownik trasy Gliwickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Zwieńczeniem szkolenia jest egzamin, a zdobyte uprawnienia są przyznawane na dwa lata. W kursie biorą udział przewodnicy pielgrzymek na Jasną Górę, Górę św. Anny, do Piekar Śląskich oraz innych tras. Uczestnicy zajęć zgodnie podkreślają, że obecnie prowadzenie pieszej grupy nie jest łatwe.
– W ostatnich latach pojawiło się coraz więcej samochodów i my to odczuwamy. Chodzi o takie zabezpieczenie grupy, aby bez ryzyka poruszała się w pasie drogi. Trzeba także sprawnie przepuszczać samochody, żeby nie robiły się korki – przypomina Mariusz Kurzach, wieloletni przewodnik pielgrzymkowy.
Obowiązek przejścia specjalnego szkolenia przez przewodników pielgrzymek oraz konduktów i procesji pogrzebowych wynika z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.