Bp Rakoczy: pilnować szlaków to znaczy szukać Boga
12 lipca 2009 | 15:19 | rk / matt. Ⓒ Ⓟ
Msza św. o rychłe wyniesienie na ołtarze papieża-Polaka odprawiono w niedzielę w górskiej kaplicy na Groniu Jana Pawła II, u podnóży beskidzkiego Leskowca.
Liturgii w scenerii Beskidu Małego, z udziałem kilkutysięcznych rzeszy turystów i pielgrzymów, przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy. Przypominając historię licznych beskidzkich wędrówek Karola Wojtyły, ordynariusz bielsko-żywiecki podkreślił w homilii, że góry zawsze były dla Karola Wojtyły wyznacznikiem duchowych aspiracji człowieka.
„Było wolą Jana Pawła II, byśmy po tych szlakach jak najczęściej chodzili. Prosił, by pilnować tych szklaków. Pilnować to znaczy najpierw chodzić nimi, a potem zachowywać, rozwijać i uczyć się ducha, stylu; szukać, a znalazłszy pielęgnować ewangeliczne pytania i odpowiedzi miłości i odpowiedzialności ” – mówił biskup.
Hierarcha zaapelował do uczestników beskidzkiej liturgii, by wzorem Jana Pawła nie tylko wędrowali po górach, ale także zawierzyli całe swoje życie Bogu. „Życzę wam, by on, który znalazł już w schronisku Ojca niebieskiego patrzył na nas wszystkich z miłością z niebiańskich hal i błogosławił naszej ziemskiej drodze” – powiedział na koniec duchowny.
Wspólnie z ordynariuszem Mszę na Groniu celebrował ks. prałat Stanisław Czernik, proboszcz parafii pw. św. Macieja w Andrychowie.
Niedzielna uroczystość upamiętniła także 10. rocznicę wydarzenia, jakim był przelot papieskiego samolotu nad Groniem w Beskidzie Małym. 16 czerwca 1999 roku podczas pielgrzymki do Ojczyzny Jan Paweł II z helikoptera oglądał kaplicę na górze swojego imienia i grupę zebranych tam wiernych.
Drugi przelot papieskiego śmigłowca odbył się 17 sierpnia 2002 roku. Ojciec Święty po uroczystościach w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przeleciał nad rodzinną miejscowością, a potem, tym razem już przy słonecznej pogodzie, w obecności około tysiąca wiernych, śmigłowiec papieski okrążył szczyt beskidzki, a następnie poleciał w kierunku Babiej Góry.
Pomysłodawcami i inicjatorami stworzenia Kaplicy Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II byli 13 lat temu Stefan i Danuta Jakubowscy z Andrychowa. W 1990 roku dzięki ich staraniom szczyt dawnej Jaworzyny (890 m n.p.m.), położony w pobliżu Leskowca w Beskidzie Małym, otrzymał nazwę Groń Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.