Tyniec: japońska ikebana w opactwie benedyktyńskim
09 lipca 2009 | 17:27 | jprib, aw / ju. Ⓒ Ⓟ
Wystawę „Ikebana – ulotne piękno” będzie można obejrzeć w dniach 17-19 lipca w opactwie benedyktyńskim w Tyńcu.
Jest to dzieło grupy pasjonatów, która pod kierunkiem o. Hieronima Kierasa, autora książki „Kwiaty w kościele – tajemnica układania” opanowują styl, wypracowany w szkole Sogetsu.
Organizując wystawy grupa chce ukazać ikebanę jako sztukę uniwersalną, wychodzącą z przestrzeni prywatnej, wchodzącą w przestrzeń publiczną, poszukującą nowych możliwości, badającą i kreującą nowe przestrzenie z siłą ekspresji równą nowoczesnej rzeźbie.
Wystawy w ramach projektu „Ikebana – ulotne piękno” mają dwie części: dydaktyczną i twórczą. W części dydaktycznej przedstawiane są style podstawowe, wypracowane w szkole Sogetsu. Stopniowo będą prezentowane ich kolejne warianty. Tę część wystawy realizują uczestniczki grupy, rozpoczynające naukę ikebany według Sogetsu. Część twórcza realizowana jest przez bardziej doświadczone uczestniczki grupy, które czerpiąc inspirację z Sogetsu, opracowują własne projekty kompozycji i eksponują na wystawie swoje prace w stylu wolnym.
W ramach „Ikebany forum TYNIEC” odbywają się również w otwarte wykłady Urszuli Imamury oraz towarzyszące im pokazy ikebany, prowadzone przez o. Hieronima Kreisa OSB. Wykłady poza wprowadzeniem w zarys historii ikebany poświęcone są specyfice najbardziej znanych szkół tej sztuki w Japonii.
Program „Ikebana – ulotne piękno” realizuje grupa ćwicząca ikebanę w Tyńcu. Grupę prowadzi o. Hieronim St. Kreis OSB, autor podręcznika „Kwiaty w kościele – tajemnice układania”, który w latach 1991-2005 r. stosował ikebanę do oprawy liturgii w Tyńcu.
W ramach obchodów jubileuszu 70-lecia powrotu benedyktynów do Tyńca odbędą się dwie wystawy: letnia w dniach 17-19 lipca 2009 i jesienna w dniach 9-11 października 2009.
Ikebana forum TYNIEC to zespół działań podjętych przez Benedyktyński Instytut Kultury, obejmujących popularyzację sztuki ikebany w Polsce. W tym celu tyniecka grupa ikebany realizuje projekt „IKEBANA – ulotne piękno”, na który to składa się cykl zamkniętych warsztatów układania ikebany oraz wystawy ikebany w Benedyktyńskim Instytucie Kultury wraz z publikacją katalogów powystawowych.
W ramach projektu grupa planuje również ekspozycję 15 kompozycji ikebany w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie z okazji 15. rocznicy jej działalności.
Partnerem projektu jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, zaś patronat nad wystawami objęła Ambasada Japonii w Polsce, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, Fundacja Kyoto-Kraków Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy.
W 2009 roku projekt odbywa się w ramach obchodów 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.