Wakacyjne rekolekcje dla każdego
09 lipca 2009 | 14:45 | lk / matt. Ⓒ Ⓟ
W górach, na rowerze, pod żaglami, w kajaku, przy muzyce i w milczeniu – można przeżyć wakacyjne rekolekcje, do których zachęcają duszpasterstwa rodzin, akademickie i młodzieży oraz żeńskie i męskie zgromadzenia zakonne w całym kraju.
Co roku diecezjalne duszpasterstwa rodzin, akademickie i młodzieży przygotowują bogatą ofertę letnich rekolekcji. Z roku na rok stają się one coraz bardziej „sprofilowane” – przeznaczone np. tylko dla młodzieży męskiej lub żeńskiej z gimnazjum lub liceum, młodzieży pracującej, rodzin, a nawet ojców i synów. Jedne rekolekcje odbywają się w większym, kilkudziesięcioosobowym gronie przy śpiewie, tańcu i muzyce, inne organizowane są dla niewielkiej liczby uczestników, wymagają konkretnych sprawności, zaakceptowania pustelniczego trybu życia i milczenia. Do duchowego przeżycia wakacji w połączeniu z aktywnością fizyczną i programem kulturalno-rozrywkowym zaprasza także wiele żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych.
Na „Szkołę Kontaktu z Bogiem” (SKB) – rekolekcje w milczeniu dla młodzieży – zapraszają do września młodzi jezuici. SKB to trzy i pół dnia intensywnej nauki modlitwy opartej na duchowości św. Ignacego Loyoli. Przeznaczona jest dla młodzieży w wieku od 16 do 23 lat, która pragnie, aby jej wiara nie była tylko tradycją. Uczestnicy takich rekolekcji opuszczają miejsce zamieszkania, by w atmosferze milczenia i przebywania z Bogiem pogłębić swoje życie duchowe. Uczestnicy Szkoły uczą się przede wszystkim medytacji, którą jezuici praktykują niemal od 500 lat. Oprócz tego młodzi nabierają świeżego spojrzenia na Pismo święte i sens swojego życia.
Każda z medytacji, przeznaczonych na jeden rekolekcyjny dzień, poprzedzona jest krótkim wprowadzeniem. Codziennie odprawiana jest Msza św., indywidualny spacer, jest czas na trzy posiłki, na lekturę Pisma świętego oraz piętnastominutową rozmowę z osobą zakonną, która towarzyszy w nauce modlitwy.
Osoby chętne do udziału w SKB proszone są o zabranie Pisma Świętego, zeszytu, śpiworu i budzika – używanie telefonu komórkowego jest niewskazane. Zapisy pocztą elektroniczną na e- maile: szkola@jezuici.pl i skb@jezuici.pl oraz pod nr tel. kom. 0608 490 140 (Gdynia) i 0607 227 227 (Kraków).
Na spływ kajakowy rzeką Wdą w Borach Tucholskich zaprasza ojców i synów Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej oraz Akademickie Stowarzyszenie Turystyczne „Przystań”. Wspólne rekolekcje przeznaczone są dla „wszystkich zapracowanych ojców, którzy po całorocznym trudzie nauki i pracy chcą ze swoimi synami przeżyć wspólnie wakacyjny czas, umocnić więzi rodzinne i nauczyć się przekazywać młodym swoją wiarę” – wyjaśnia ks. Tadeusz Bożełko, duszpasterz rodzin archidiecezji warszawskiej.
Dodaje, że na uczestników rekolekcji czekają nietuzinkowe propozycje. „Nasz spływ to < >, ale równocześnie bystrza, meandry, dzika przyroda, ogniska z kiełbaskami, noclegi pod namiotem, rozpalanie ognia krzesiwem, chipsy z pokrzyw robinsonki i wiele innych atrakcji” – wylicza ks. Bożełko.
Spływ Wdą rozpocznie się 19 lipca w miejscowości Wygoda i potrwa do 25 lipca. Zapisy przyjmuje Piotr Samborski pod nr tel. kom. 663 224 562, a także emailem na adres: draw@warszawa.opoka.org.pl
O powołaniu w kajakach chcą rozmawiać z młodzieżą księża sercanie, którzy organizują rekolekcje na Mazurach. Uczestnicy tych rekolekcji spać będą pod namiotami a posiłki będą przygotowywać przy kuchence gazowej. Potrwają one w dniach 25-31 lipca, a rozpoczną się w Augustowie. Zapisy przyjmuje ks. Sławomir Knopik SCJ, tel. 014 6340120 lub 606839115 oraz sknopik@poczta.onet.pl
Stowarzyszenie „Chrześcijańska Szkoła pod Żaglami” z siedzibą w Pelplinie organizuje w lipcu i sierpniu obozy żeglarskie, na których przeprowadzane jest szkolenie na patent żeglarza i sternika jachtowego. Celem Chrześcijańskiej Szkoły pod Żaglami jest szeroko rozumiana edukacja morska młodzieży ze środowisk nie tylko katolickich, dzięki której zostanie ona właściwie przygotowana do procesu integracji z Europą i światem.
Obóz kwalifikacyjny dla osób nie posiadających jeszcze uprawnień żeglarskich obejmuje także m.in. warsztaty taneczne, zajęcia muzyczne oraz zajęcia formacyjno-duchowe. Z kolei uczestnicy tzw. obozu nr 2 – dla młodzieży posiadającej patent żeglarza – zamiast typowego szkolenia będą podczas zajęć na wodzie doskonalić posiadane umiejętności żeglarskie na jachtach różnego typu oraz odbędą 4-dniowy rejs po Adriatyku na jachcie typu opal.
Podczas akcji letniej w 2007 r. w obozach i rejsach stażowych wzięło udział 157 osób – zdecydowana większość pomyślnie zaliczyła kwalifikacje do rejsu dookoła świata. Najbardziej zaawansowani uczestnicy Szkoły biorą co roku udział w oceanicznych wyprawach po basenie Morza Śródziemnego, a nawet dookoła świata.
Zapisy oraz szczegółowe informacje o opłatach i terminach obozów żeglarskich na stronie: www.cspz.pl
Bogaty program letnich rekolekcji proponują franciszkanie. Tradycyjnie należy do nich pobyt młodzieży męskiej we franciszkańskiej pustelni w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. W tym roku pustelnicze rekolekcje potrwają od 2 do 6 sierpnia. Zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem, a liczba miejsc jest ograniczona – przyjmowanych jest tylko pierwszych 12 osób.
Uczestnicy wstają o godz. 6.00 rano, następnie biorą udział we wspólnej Eucharystii w kaplicy nowicjatu, spędzają 30 minut na rozmyślaniu, jedzą śniadanie, biorą udział w konferencji wprowadzającej i wychodzą na pustelnie do jednej z kalwaryjskich kapliczek. „Tam 5-6 godzin w poszukiwaniu Boga, który mówi w ciszy, w Piśmie Świętym, w pięknie przyrody. Powrót, kolacja, czas na dzielenie się w grupach, może rozmowę z prowadzącym. Tak wygląda każdy dzień tego szczególnego czasu” – opisują pacławscy franciszkanie. Zgłoszenia emailem na adres: cf@franciszek.pl
Od 6 do 20 lipca trwa franciszkański rajd rowerowy pod hasłem „Pokój światu i człowiekowi”. Odbywa się on Szlakiem Cysterskim o długości ok. 1500 kilometrów, obejmującym Wielkopolskę, Dolny i Górny Śląsk oraz Małopolskę. Wędrowanie Szlakiem Cysterskim to nie tylko zwiedzanie klasztorów cysterskich, ale także swoista podróż w przeszłość (ważna także dla Rodziny Franciszkańskiej). To wyprawa pełna refleksji nad życiem duchowym, w pobliżu natury. „Zapoznanie się z bogactwem dziedzictwa cysterskiego oraz franciszkańskiego może pomóc współczesnemu człowiekowi pogłębić wiedzę o swoich korzeniach europejskich i religijnych” – zachęcają franciszkanie.
Rajd rozpoczął się i zakończy w klasztorze franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych w Krakowie.
W dniach 5-9 sierpnia w Harmężach koło Oświęcimia odbędą się rekolekcje maksymiliańskie dla młodzieży męskiej. Odbędą się one w Centrum św. Maksymiliana M. Kolbego i poświęcone będą myśli i działalności franciszkańskiego męczennika.
Zakonnicy zachęcają też do udziału w „Górskich wędrówkach ze św. Franciszkiem” – rekolekcjach, które odbędą się od 24 do 29 sierpnia w Zakopanem. „Franciszkańskie spotkania w tym przepięknym zakątku naszej ojczyzny to realne doświadczenie wizji świata według Franciszka z Asyżu, w której stworzenie i jego piękno oraz harmonia są odbiciem doskonałości Stwórcy-Boga. Tak jak przed wiekami Franciszek zachwycał się pięknem Umbryjskich łąk, tak my dzisiaj pragniemy odkrywać <> pozostawione w pięknie polskich Tatr” – uważają franciszkanie. Uczestnicy będą brać udział w konferencjach wprowadzających w duchowość franciszkańską, skosztują zakonnej kuchni i przede wszystkim będą we wspólnocie podziwiać tatrzańską przyrodę.
Z kolei na rekolekcje wyłącznie dla dziewcząt od 16. roku życia zapraszają do Cieszyna i Zakopanego siostry boromeuszki. Rekolekcje w Cieszynie (24 lipca – 1 sierpnia) połączone będą z wprowadzeniem w teorię i praktykowanie wolontariatu w zgodzie z charyzmatem boromeuszek, który polega na posłudze biednym, chorym oraz dzieci i młodzieży. Zapisy przyjmuje s. Monika: bursa.boromeuszki@gmail.com
Rekolekcje zakopiańskie (7-14 sierpnia) przeznaczone są dla „dziewczyn, które kochają góry”. Zapisy przyjmuje s. Natalia: sm.natalia@poczta.fm
Rekolekcje z dużą dawką muzyki organizuje przez cały okres wakacji Ruch Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Rekolekcje przeznaczone są dla młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnej, zaangażowanej w scholach oraz zainteresowanej muzyką religijną, grającej na instrumencie i pragnącej nauczyć się grać. Szczegóły na stronie www.grupyapostolskie.pl
Więcej informacji o wakacyjnych rekolekcjach znaleźć można m.in. na stronach duszpasterstw poszczególnych diecezji, ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz zgromadzeń zakonnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.