Diecezja siedlecka: podsumowanie Roku Świętego Pawła
01 lipca 2009 | 13:47 | el Ⓒ Ⓟ
Konkursy, katechezy, spotkania tematyczne oraz ustanowienie miejsc, w których można było uzyskać odpust zupełny – to inicjatywy podejmowane w diecezji siedleckiej w trakcie zakończonego niedawno Roku Świętego Pawła.
Rozpoczęcie Roku św. Pawła uroczyście ogłosił Benedykt XVI w Bazylice św. Pawła w nieszpory 28 czerwca 2008 roku. Był to rok, w którym w sposób szczególny czczono Wielkiego Apostoła Narodów.
W oddawanie hołdu i czci Apostołowi włączyła się także diecezja siedlecka. Jak informuje ks. Marek Paluszkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Siedleckiej Kurii, jedną z ważniejszych inicjatyw było ogłoszenie w specjalnym dekrecie przez biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego kilku Kościołów, w których możliwe było uzyskanie łaski odpustu zupełnego każdego 29 dnia miesiąca, w dniu, w którym w sposób szczególny wspominano osobę św. Pawła. Wyznaczone miejsca to: kościół katedralny w Siedlcach, kościół Nawrócenia św. Pawła w Skórcu, kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pratulinie, kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Apostołów Piotra i Pawła w Leśnej Podlaskiej (Sanktuarium Maryjne), kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim, kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w Parczewie (Sanktuarium Matki Bożej Rodzin) a także kościół p.w. św. Anny w Kodniu.
Wszyscy, którzy będąc w stanie łaski uświęcającej i spełniając zwykłe warunki, uczestniczyli w specjalnie przygotowanych w tych parafiach nabożeństwach ku czci św. Pawła, mogli uzyskać łaskę odpustu zupełnego. Każdego miesiąca setki diecezjan korzystały z tej możliwości.
Wśród innych inicjatyw związanych z osobą Apostoła Narodów znalazły się trzy konkursy wiedzy na temat św. Pawła, adresowane do osób świeckich zaangażowanych w życie parafialne, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, oraz do wszystkich katechetów diecezji siedleckiej. W październiku ubiegłego roku zorganizowano tzw.: „czytanki październikowe”, związane z osobą św. Pawła Apostoła. Kolejną inicjatywą było nawiedzanie różnych miejsc diecezji przez księży, połączone z głoszeniem katechez na temat św. Pawła. „Św. Paweł był mocno obecny tutaj wśród nas. Mam nadzieję, że ten rok dla każdego z nas był również taką okazją do tego, abyśmy mogli pochylić się sami nad osobą św. Pawła, abyśmy sami mogli poznać jego życie i działalność, naukę którą nam pozostawił.” – powiedział ks. Marek Paluszkiewicz.
Potwierdza to ks. Paweł Siedlanowski z diecezji siedleckiej. Jego zdaniem celem Roku Świętego Pawła nie było jedynie organizowanie sympozjów, wykładów czy wydawanie publikacji na temat świętego, ale przede wszystkim przybliżenie postaci św. Pawła wszystkim wiernym w dużej mierze poprzez czytanie Listów św. Pawła podczas niedzielnej Mszy świętej oraz innych nabożeństw. Listy te, jak określił to ks. Siedlanowski, są jednymi z najważniejszych dla chrześcijan tekstów. „Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to chrześcijaństwo, zasady które my wyznajemy, wartości które promujemy, które kierują naszym życiem, zostały przełożone, przetłumaczone właśnie przez św. Pawła. To chrześcijaństwo, które my tworzymy, w którym uczestniczymy, jest to chrześcijaństwo, które przyniósł św. Paweł Apostoł, zwany Apostołem Narodów.” – powiedział ks. Paweł Siedlanowski.
Ks. Marek Paluszkiewicz i ks. Paweł Siedlanowski opowiadali o Świętym Pawle oraz o inicjatywach podejmowanych w diecezji siedleckiej, 28 czerwca w sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie, podczas uroczystych obchodów zakończenia Roku Świętego Pawła.
Obecnie Kościół Katolicki przeżywa Rok Kapłański. Jak zapowiada ks. Marek Paluszkiewicz, także i tym razem w diecezji siedleckiej zaplanowane są różnorodne inicjatywy związane z obchodami Roku Kapłańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.