Argentyna: Kościół przeciwko narkotykom
29 czerwca 2009 | 16:11 | KAI/RV / ju. Ⓒ Ⓟ
Legalizacja narkotyków nie rozwiąże problemu, ale go nasili – ostrzegają biskupi Argentyny.
Rządowy projekt ustawy dopuszczający posiadanie narkotyków na tzw. użytek osobisty jeszcze spotęguje zło, które już znacznie przybrało na sile. Dlatego Kościół zdecydowanie się mu przeciwstawia – powiedział bp Jorge Lozano. Ordynariusz Gualeguaychú odpowiada w argentyńskim episkopacie za duszpasterstwo ludzi uzależnionych.
Rządowy projekt odwołuje się do 19. artykułu argentyńskiej Konstytucji, w którym mowa o „prywatnych działaniach nie szkodzących osobom trzecim”. Bp Lozano piętnuje obłudę ustawodawcy.
– Osoby pod wpływem narkotyków są w stanie dopuszczać się najpotworniejszych zbrodni. Czy to nie szkodzi osobom trzecim? Czy można to powiedzieć o ojcach i matkach młodzieży uzależnionej, którzy nie wiedzą, co zrobić z dziećmi? – pyta argentyński hierarcha. Równocześnie wskazuje, że w stołecznej prowincji Buenos Aires jest ok. 400 tys. młodych, którzy nie uczą się ani nie pracują. Dla nich najłatwiejszym wyjściem z beznadziei i samotności jest ucieczka w narkotyki.
W związku z obchodzonym 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Walki z Narkomanią i Nielegalnym Handlem Narkotykami Komisja Episkopatu Argentyny ds. Duszpasterstwa Uzależnionych wezwała tamtejsze diecezje do organizowania specjalnych dni refleksji. Mają one uwrażliwiać społeczeństwo na problem narkomanii w kontekście rządowych starań o liberalizację prawa w dziedzinie spożywania i rozprowadzania środków odurzających.
Przed plagą narkomanii argentyński episkopat ostrzegał już w 2007 r. Wydano wówczas specjalny dokument zatytułowany „Narkotyk znaczy śmierć”. Skrytykowano tam m.in. liberalną politykę wobec tego destrukcyjnego zjawiska. Alarm w sprawie narkomanii dwa miesiące temu podnieśli również argentyńscy księża. Duchowni pracujący w Buenos Aires z osobami uzależnionymi zwracają uwagę, że w wielu stołecznych dzielnicach zażywanie narkotyków jest praktycznie niekaralne, a miejscowe władze nie robią nic dla ratowania nastolatków, którzy głównie padają ofiarą nałogu. Kościół pozostaje tam jedyną instytucją oferującą pomoc ofiarom uzależnień, proponując konkretne programy terapeutyczne i organizując grupy duszpastersko-formacyjne dla zagrożonej młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.