„Pani z Birmy” w Teatrze Polonia
23 czerwca 2009 | 16:29 | tk, kk / maz Ⓒ Ⓟ
Kierowane przez o. Macieja Ziębę OP Europejskie Centrum Solidarności (ESC) w Gdańsku zostało po raz pierwszy koproducentem spektaklu teatralnego. Przedstawienie pt. „Pani z Birmy” przygotowuje warszawski Teatr Polonia.
Premiera sztuki napisanej przez brytyjskiego dramatopisarza Richarda Shannona – 27 czerwca.
Przedstawienie będzie rodzajem dokumentu – zostaną w nim wykorzystane materiały archiwalne poświęcone Aung San Suu Kyi. Na deskach teatru prowadzonego przez Krystynę Jandę spektakl wyreżyserowała Anna Smolar, a wystąpi w nim Grażyna Barszczewska.
W Gdańsku „Pani z Birmy” zostanie zaprezentowana 11 listopada w Teatrze Wybrzeże w ramach 3. edycji All About Freedom Culture Festival (FILM, TEATR, MUZYKA, FOTO), który odbędzie się w dniach od 6 do 21 listopada. Organizatorem Festiwalu jest Europejskie Centrum Solidarności.
Podczas gdańskiego festiwalu pokazane zostaną uznane spektakle – zrealizowane w sposób tradycyjny jak i awangardowy – podejmujące aktualne tematy społeczne i polityczne, zaangażowane w dyskusję na tematy wolnościowe.
Aung San Suu Kyi (ur. 19 czerwca 1945 w Rangunie w Birmie) jest birmańską opozycjonistką i działaczką polityczną, córką Aung Sana, który walczył o niepodległość Birmy i wynegocjował ją w rozmowach z Wielką Brytanią w 1947 roku.
Na fali studenckich protestów przeciwko polityce generałów Aung San Suu Kyi założyła w 1988 roku opozycyjną Ligę na Rzecz Demokracji (NLD), w której do 1995 pełniła rolę sekretarza partii. Funkcji tej została pozbawiona decyzją wojskowego reżimu. NLD w pierwszych wolnych wyborach zdobyła 82% miejsc w parlamencie, lecz wynik wyborów nie został uznany przez reżim.
W latach 1989-1995 Suu Kyi przebywała w areszcie domowym. W 1991 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla oraz Nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez Parlament Europejski bojownikom o prawa człowieka. Od 2000 ponownie przebywa w areszcie domowym, z przerwą od maja 2002 do maja 2003.
Opowiada się za bezkrwawym przewrotem i narodowym pojednaniem z racji czego nazywana jest 'birmańskim Gandhim’.
Powstałe w listopadzie 2007 r. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku jest instytucją kultury łączącą funkcje naukowe, kulturalne i edukacyjne z nowoczesną placówką muzealną oraz archiwum, dokumentującym działania ruchów demokratycznych i wolnościowych w najnowszej historii Polski i Europy.
Głównym zadaniem ECS jest zachowanie pamięci o moralnym przesłaniu „Solidarności” – największego wolnościowego ruchu w historii XX-wiecznej Europy – i twórcze przekazanie jej dziedzictwa potomnym, ze szczególnym naciskiem na ukazanie jego aktualności i uniwersalizmu.
Jako instytucja kultury, Europejskie Centrum Solidarności inicjuje i organizuje cykliczne projekty, interdyscyplinarne festiwale, takie jak Festiwal Solidarności (14-31 sierpnia 2009) i All About Freedom Culture Festival (FILM, TEATR, MUZYKA, FOTO) (7-21 listopada 2009). Obydwa projekty poświęcone są artystycznej i kulturalnej prezentacji roli wolności i solidarności w życiu zarówno społeczeństwa, jak i pojedynczego człowieka.
ESC rozpoczęło formalną działalność 7 stycznia 2008 roku w tymczasowej siedzibie przy ul. Doki 1 – gdzie dawniej mieściła się Dyrekcja Stoczni Gdańskiej. W miejscu tym, firma funkcjonuje do dziś i będzie funkcjonowała do czasu przeniesienia się do nowego budynku, który w 2012 roku ma zostać oddany do użytku na terenie Młodego Miasta (dawny teren Stoczni Gdańskiej).
Dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności jest Maciej Zięba OP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.