USA: koniec konfliktów między związkami zawodowymi a dyrektorami szpitali katolickich
23 czerwca 2009 | 12:41 | rk,AP / maz Ⓒ Ⓟ
Amerykańscy działacze związkowi i przedstawiciele Kościoła katolickiego podpisali wspólne porozumienie, które ma zakończyć długoletnie spory i nieporozumienia w sprawie obecności związków zawodowych w szpitalach katolickich w USA.
W dokumencie, podpisanym przez obie strony 22 czerwca podkreślono znaczenie nauki społecznej Kościoła, uznającej prawo pracowników do „wolnej i uczciwej” decyzji o wstąpieniu do związku zawodowego. Jedną z podstawowych wytycznych porozumienia jest także apel do pracodawców i związkowców, by powstrzymali się od nękania pracowników, grożenia im, poniżania i zmuszania w sprawach dotyczących zrzeszania się i organizowania.
W wielu szpitalach katolickich w USA obecność związków zawodowych napotykała na wrogość ich zarządów. Podnoszono jednocześnie, że działalność związków pracowniczych sprzeciwia się katolickiej zasadzie społecznej sprawiedliwości.
Na przykład w Chicago, w szpitalach należących do katolickiej organizacji charytatywnej Resurrection Health Care związkowcy skarżyli się, że przez sześć lat blokowano próby założenia tam związków, zastraszając pracowników. Zdaniem zarządzających placówkami, oskarżenia te są bezpodstawne.
Kard. Theodore McCarrick, emerytowany metropolita Waszyngtonu, który brał udział w negocjacjach ze związkowcami, podkreśla, że podpisany w poniedziałek dokument najważniejszą rolę wyznacza samym pracownikom.
Zgodnie z porozumienie menedżerowie szpitali godzą się zrezygnować z „tradycyjnych działań antyzwiązkowych”, polegających m.in. na wynajmowaniu firm, których zadaniem jest zwalczanie prób organizowaniu związków na terenie placówki. Z drugiej strony związkowcy zobowiązali się, że nie będą publicznie atakowali katolickich ośrodków zdrowia podczas kampanii wyborczych.
Porozumienie, które jest zbiorem wytycznych i wskazówek, dotyczy 600 szpitali katolickich, zatrudniających około 600 tys. pracowników. Obecnie 15 proc. z tych osób należy do związków zawodowych.
Sygnatariuszami dokumentu są: episkopat USA, Katolickie Stowarzyszenie Zdrowia (CHA), Amerykańska Federacja Pracy-Kongres Związków Przemysłowych ( AFL-CIO – największa centrala związkowa w Stanach Zjednoczonych) oraz związek zawodowy SEIU (Service Employees International Union).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.