Abp Michalik: mamy wzorce świętych kapłanów
19 czerwca 2009 | 20:16 | aw / ju. Ⓒ Ⓟ
Mamy wzorce świętych kapłanów, jest wśród nich św. Brunon, męczennik – powiedział abp Józef Michalik.
Przewodniczący Episkopatu Polski wygłosił 19 czerwca w katedrze w Łomży homilię podczas Mszy św. ku czci św. Brunona, głównego patrona diecezji łomżyńskiej. Eucharystię, której przewodniczył specjalny wysłannik papieża Benedykta XVI kard. Józef Glemp, koncelebrowali kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, zgromadzeni na rozpoczętym dziś 348. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Nawiązując do czytania Ewangelii o Dobrym Pasterzu abp Michalik przypomniał postać św. Brunona – ewangelizatora tych terenów, który zginął 1000 lat temu z rąk pogan. Był on dobrym pasterzem, który oddał swoje życie za owce. Choć był Niemcem, nie zawahał się napomnieć swojego cesarza – Niemca, a wziąć w obronę króla polskiego Bolesława. – Już ta jedna cecha Brunona wystarczy, by ogłosić go patronem ludzi odważnych, autentycznych, którzy reagują na zło – mówił hierarcha.
Odniósł się do współczesności, w której wszelkie autorytety są kwestionowane, a papieże atakowani w mediach. Przypomniał ataki medialne na Benedykta XVI w związku z jego wypowiedziami w czasie pielgrzymki do Afryki. – Kultura Zachodu jest ofiarą dziwnej nienawiści do samej siebie, gdyż odcina się od korzeni, z których wyrasta – ubolewał abp Michalik. Przypomniał program, jaki nakreślił lewicowy myśliciel Antonio Gramsci: aby zniszczyć Zachód należy zniszczyć chrześcijaństwo – tarczę tradycji oraz rodziny – i przejąć kulturę, a wówczas wszystko stanie się łatwe. Nawet agnostycy przyznają, że jeżeli Europa nie wróci do chrześcijańskich korzeni, grozi jej zagłada – stwierdził kaznodzieja.
W tej sytuacji – mówił przewodniczący Episkopatu – należy troszczyć się o to, aby wiara była esencjonalna, autentyczna, aby chrześcijaństwo było chrześcijaństwem mistyków i wierzący mieli głęboki kontakt z Jezusem. – On nam pomoże – zapewnił abp Michalik. Kolejnym punktem programu ratowania naszej cywilizacji jest bycie świadkiem, dawanie świadectwa wiary, a także pielęgnowanie tradycji i patriotyzmu.
Na zakończenie metropolita przemyski, który pochodzi z diecezji łomżyńskiej i studiował w tutejszym seminarium, przypomniał wybitnych tutejszych biskupów, m.in. Stanisława Kostkę Łukomskiego, który zagroził niemieckim okupantom, że nie wyjdzie z katedry, która miała być wysadzona w powietrze. Wymienił także bp. Czesława Falkowskiego, rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza w Wilnie oraz bp. Mikołaja Sasinowskiego, który był kapelanem Dywizjonu 302 w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Tak jak św. Brunon byli oni dobrymi pasterzami. Mamy wzorce, do których możemy się odwołać – stwierdził na zakończenie abp Michalik.
Wśród darów ołtarza, które zostały złożone przez wiernych był bochen regionalnego chleba, młodzież złożyła w darze krzyż, a przedstawiciele Poczty Polskiej album z okolicznościowymi znaczkami.
We Mszy św., która była częścią diecezjalnych obchodów milenium śmierci św. Brunona wzięli udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, arcybiskupi i biskupi z całej Polski, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.