Polscy biskupi wezmą udział w obchodach Roku św. Brunona w diecezji łomżyńskiej
18 czerwca 2009 | 16:15 | as Ⓒ Ⓟ
O miejscu kapłana we współczesnym świecie mają dyskutować polscy biskupi, którzy w piątek i sobotę – 19 i 20 czerwca – zbiorą się w Łomży. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zbiega się z początkiem Roku Kapłańskiego ogłoszonym przez Benedyktem XVI, a w diecezji łomżyńskiej jest punktem kulminacyjnym uroczystości Roku św. Brunona z Kwerfurtu. Biskupi mają wziąć udział w diecezjalnych obchodach 1000. rocznicy śmierci Świętego.
– Traktujemy to spotkanie plenarne biskupów nie tylko jako koordynację pracy duszpasterskiej ze strony pasterzy Kościoła polskiego, ale jako dalszy ciąg misji ewangelizacyjnej św. Brunona – mówi w rozmowie z KAI bp łomżyński Stanisław Stefanek. Wspomina, że takie większe zjazdy biskupów na terenie Łomży notowane były dwukrotnie. Pierwszy (w 1966 r.) odbył się z okazji 1000-lecia chrztu Polski. – Biskupi wędrowali wówczas od diecezji do diecezji, w Łomży gościli za bp ś.p. Mikołaja Sasinowskiego, nabożeństwu milenijnemu przewodniczył Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński – mówi bp Stefanek. Wspomina, że po raz drugi biskupi przyjechali do Łomży za bp Juliusza Paetza w 1991 r.
Plenarne zebranie KEP w Łomży planowane było od 2 lat. – Trzeba było ustawiać się w kolejkę, bo zamówień na wyjazdową konferencję jest sporo, przecież każdy z biskupów chciałby u siebie gościć braci – przyznaje bp Stefanek. Łomży się udało z racji Roku św. Brunona, głównego patrona diecezji łomżyńskiej, ale wyjazdową wizytą biskupów diecezja musiała podzielić się z diecezją ełcką. – Łomża ma prawo do obchodów 1000-lecia męczeńskiej śmierci swojego głównego patrona, przypuszczamy, że był na naszym terenie, trafił do naszego grodziska w jakiejś łodzi na Narwi i tu zaczął wędrówkę misyjną – mówi bp Stefanek. Podkreśla, że podobne racje zgłasza Ełk. – Być może miejsce śmierci św. Brunona bardziej należy do diecezji ełckiej niż naszej, ale historycy chyba nie dojdą w tej sprawie do jasnego poglądu – mówi hierarcha.
Część „roboczo-liturgicza” uroczystości odbędzie się w Łomży w piątek i sobotę, część „celebracyjno-końcowa” – w sobotnie popołudnie w Giżycku. W Łomży biskupi rozpoczną spotkanie w piątek 19 czerwca od porannej modlitwy. O godz. 11 w gmach Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży rozpocznie się zebranie plenarne KEP, kolejne 2 sesje zaplanowano na sobotę 20 czerwca (od godz. 9 do 14). Głównym tematem spotkania plenarnego ma być Rok Kapłaństwa, który Kościół rozpoczyna właśnie 19 czerwca (potrwa do 19 czerwca 2010 r.).
– Potrzebna jest refleksja nad kapłaństwem, miejscem kapłaństwa w życiu współczesnym, będziemy mówić o obowiązkach kapłanów – informuje pasterz łomżyński. Biskupi podczas obrad mają podjąć też bieżące problemy społeczne, m.in. wrócić do tematu opieki nad rodziną.
Biskupi wezmą też udział w części liturgicznej „brunonowego” spotkania w Łomży. W piątek w katedrze wieczorną Mszę św. (o godz. 18) odprawi, jako legat papieski, Prymas Polski, kard. Józef Glemp, homilię ma wygłosić abp Józef Michalik. W sobotę, po zakończeniu prac konferencyjnych, biskupi podzielą się na 2 grupy – część pojedzie do Giżycka na spotkanie z młodzieżą, druga część (ponad 40 osób) ma zostać w Łomży na Koncercie Brunonowym w nowo wyświęconym Kościele Krzyża św.(zbudowanym jako wotum wdzięczności za 1000 lat chrześcijaństwa na ziemi łomżyńskiej). Koncert poprzedzi nabożeństwo pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, który poświęci popiersie Jana Pawła II i obraz Jezusa Miłosiernego do nowego kościoła. Po modlitwie w świątyni wystąpi Łomżyńska Filharmonia Kameralna i zaproszeni goście.
Zwieńczeniem obchodów jubileuszowych uroczystości w Łomży będzie niedzielna Msza św. na wzgórzu św. Wawrzyńca – w miejscu, gdzie miał zostać zbudowany pierwszy łomżyński kościół. Mszy przewodniczyć ma, związany z ziemią łomżyńską (pochodzący z parafii Piski) abp Tadeusz Gocłowski. Aby nawiązać do kościelnej tradycji, Msza zostanie odprawiona po łacinie.
as
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.