Irlandia: wielki marsz solidarności z ofiarami molestowania
11 czerwca 2009 | 09:43 | kw (KAI/The Irish Times/Zenit) / ju. Ⓒ Ⓟ
Niemal 15 tys. ludzi wzięło udział 10 czerwca w wielkim marszu ulicami stolicy Irlandii.
Milcząca manifestacja solidarności z ofiarami złego traktowania i molestowania seksualnego w prowadzonych przez zakonników instytucjach zakończyła się pod parlamentem. Poparcie dla marszu wyraził metropolita Dublina abp Diarmuid Martin.
Uczestnicy demonstracji szli trzymając buciki dziecięce i mając zawiązane na ubraniu białe wstążki, które dziś w Dublinie symbolizowały solidarność z pokrzywdzonymi. Marsz zorganizowały 3 irlandzkie organizacje, które grupują ofiary molestowania i zajmują się pracą z trudną młodzieżą. Na czele demonstracji niosąc transparent z napisem „Miłuj na równi wszystkie dzieci w państwie” podążali przedstawiciele tych instytucji i były burmistrz Clonmel Michael O’Brien. Pod parlamentem złożyli oni wieńce – 2 czarne i 2 białe.
W manifestacji wzięli udział przedstawiciele wszystkich zakonów, uwzględnionych w raporcie państwowej komisji śledczej ds. nadużyć wobec dzieci, jak również przewodniczący Konferencji Zgromadzeń Zakonnych Irlandii o. Kevin Mullan. Demonstrujący przekazali na jego ręce specjalną petycję.
Raport opublikowany przez komisję śledczą 20 maja głosi, że w sierocińcach i szkołach prowadzonych przez zakony doświadczyło złego traktowania ponad 1700 osób, w tym ponad 500 molestowania seksualnego. Większość opisanych przypadków dotyczy okresu od początku lat 30. do początku lat 70. XX wieku.
Ideę marszu poparł abp Martin. On sam nie mógł uczestniczyć w manifestacji, wysłał jednak na nią swojego przedstawiciela.
Irlandzcy biskupi spotkali się dziś w Meynooth pod Dublinem, by omówić treść spotkania, do którego doszło w zeszły piątek – 5 czerwca – między abp. Martinem i prymasem całej Irlandii kard. Seanem Bradym a Benedyktem XVI. Hierarchowie pojechali do Watykanu, by wyjaśnić papieżowi wszelkie aspekty związane ze sprawą nadużyć. Jak oznajmił później kard. Brady, Ojciec Święty orzekł, że „nastał czas na dokładne zbadanie życia Kościoła w Irlandii”. Benedykt XVI wezwał również do wyjawienia całej prawdy o zajściach i do zapobieżenia wystąpieniu podobnych przypadków w przyszłości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.