Wiślica: VII spotkanie Młodzieży Diecezji Kieleckiej
07 czerwca 2009 | 15:33 | kdob Ⓒ Ⓟ
Kilku tysięcy osób spodziewają się 13 czerwca organizatorzy VII Spotkania Młodzieży Diecezji Kieleckiej. W tym roku młodzi będą adorowali Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani oraz przejdą symbolicznie przez Bramę – Krzyż. Centralnym punktem uroczystości w Wiślicy będzie Msza św. na Błoniach Świętych i Błogosławionych Polskich o godz. 18.30 pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana, w koncelebrze z bp. Marianem Florczykiem.
Nawiązując do tegorocznego hasła spotkania w Wiślicy „Krzyż mocą i mądrością Bożą”, młodzież przyniesie na Błonia świętych i Błogosławionych Polskich małe krzyże, wykonane przez siebie.
– To znak trudu, cierpienia, ograniczeń niepewności, który chcemy zjednoczyć z krzyżem Jezusa, czerpiąc z tego siłę do dalszego życia – mówi ks. Sławomir Sarek, diecezjalny duszpasterz młodzieży, odpowiedzialny za organizację spotkania.
Symboliczny wymiar będzie miało także przejście młodzieży przez Bramę – Krzyż. Stanowić ją będzie wzniesiona przez firmę Jarosława Zarzyckiego drewniana, dziesięciometrowa, przestrzenna, konstrukcja w formie krzyża.
Młodzież będzie po raz pierwszy pielgrzymowała do Wiślicy z czterech zabytkowych kościołów stacyjnych w pobliżu grodu. To, jak zaznacza ks. Sarek, ma zachęcić młodzież do pielgrzymowania.
W trakcie spotkania na Błoniach odbędzie się Kiermasz ruchów, który ma na celu przybliżenie zgromadzonej młodzieży rożne formy duszpasterskie i propozycje na wakacje – tłumaczył ks. Sarek.
W kościołach stacyjnych młodzież spodziewana jest o godz.12.00. Następnie uczestnicy przejdą w pielgrzymce do bazyliki wiślickiej na krótką modlitwę, po czym udadzą się na Błonia wiślickie. O godz. 16.00 spotkanie rozpocznie się od przywitania Krzyża ŚDM. Modlitwie przy Krzyżu będą towarzyszyły katechezy, pantomima, świadectwa, śpiew. O gdz. 18.30 będzie sprawowana Eucharystia. Po zakończeniu Mszy św. o godz. 20.00 rozpocznie się adoracja Krzyża. Gościnnie dla młodzieży o godz. 21.00 zaśpiewa zespół „Siewcy Lednicy”.
Wiślica to historyczny gród z VIII wieku związany z najstarszą kolebką chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Pogański książę Wiślan miał przyjąć chrzest w obrządku wschodnim wraz z poddanymi już w 880 roku, jak zapisano w Żywocie św. Metodego. Archeolodzy odkryli misę z gipsowej skały z tamtego okresu, która służyła do przyjmowania chrztu w pozycji stojącej. Wiślicka bazylika mniejsza to dwunawowy kościół, kolegiata gotycka ze słynącą łaskami figurą Matki Bożej Uśmiechniętej zwanej Łokietkową. Mieści się tu diecezjalne sanktuarium. W Wiślicy znajdował się także Dom Jana Długosza, kronikarza i wychowawcy Jagiellonów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.