Bydgoszcz: kard. Dziwisz uczestniczy w 5-leciu diecezji i 10 rocznicy wizyty Jana Pawła II.
06 czerwca 2009 | 17:21 | mj (KAI) Ⓒ Ⓟ
Do życia Ewangelią na co dzień zachęcił wiernych kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przewodniczył w bydgoskiej katedrze Mszy św. z okazji 10. rocznicy pobytu w tym mieście Jana Pawła II.
„Dziękując Bogu za pięciolecie diecezji i za obecność Jana Pawła II w tym mieście przed dziesięciu laty, uczmy się i żyjmy Ewangelią na co dzień. To będzie najbardziej owocna odpowiedź z naszej strony. To będzie najgłębszy wyraz naszej wdzięczności” – powiedział w Bydgoszczy kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski nawiązał do daty 26 października 2004 roku. Wówczas na specjalnej audiencji z Janem Pawłem II spotkała się delegacja pół roku wcześniej utworzonej diecezji bydgoskiej. – Jakże nie przypomnieć słów wypowiedzianych wtedy przez biskupa Jana, pierwszego ordynariusza: „Ojcze Święty, diecezja bydgoska wzbija się do lotu i Waszej Świątobliwości bardzo serdecznie dziękuje za jej powołanie i łaskawość dla niej”. Dziś, po pięciu latach możemy powiedzieć, że diecezja nie tylko wzbiła się do lotu, ale nabrała wysokości i stała się żywą wspólnotą ogarniająca swymi skrzydłami lud Boży pielgrzymujący na drogach zbawienia do Domu Ojca – powiedział purpurat.
Kardynał Dziwisz nawiązał też do głównej myśli Ojca Świętego wypowiedzianej w Bydgoszczy przed dziesięciu laty. Podkreślił, że Następca Piotra wiedział, iż ziemia bydgoska, zroszona krwią męczenników jest miejscem szczególnego świadectwa. – Powiedział wprost: „wyznawców Chrystusa nie brakowało na polskiej ziemi w żadnym czasie, nie brakowało ich również w grodzie nad Brdą. W ciągu ostatnich dziesięcioleci, w tym stuleciu, Bydgoszcz została naznaczona szczególnym znamieniem «prześladowania dla sprawiedliwości»” – podkreślił.
Metropolita krakowski przypomniał, że Jan Paweł II pouczał, iż wymiar trudu, krzyża i świadectwa wpisany jest w życie każdego chrześcijanina: „Chrystus nie obiecuje łatwego życia tym, którzy Go naśladują. (…) Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do dawania świadectwa Chrystusowi. Niekiedy wymaga to od człowieka wielkiej ofiary, którą trzeba składać codziennie, a czasem jest tak, że przez całe życie. To niezłomne trwanie przy Chrystusie i Jego Ewangelii, owa gotowość ponoszenia «cierpień dla sprawiedliwości» jest niejednokrotnie aktem heroizmu i może przybrać formy prawdziwego męczeństwa, dokonującego się w życiu człowieka każdego dnia i każdej chwili, kropla po kropli, aż do całkowitego «wykonało się»” – dodał purpurat.
Metropolita krakowski, nawiązując do słów Ewangelii przestrzegł przed zakłamaniem, „nadętą” postawą i jednocześnie wezwał do prostoty i przejrzystości. Dodał, że jest to zachęta do przeprowadzenia osobistego rachunku sumienia nad postawami, motywami, jakimi kierujemy się w życiu, w pracy, w życiu publicznym oraz w służbie w Kościele. – Czy w tym wszystkim szukamy chwały Bożej i dobra bliźniego? Czy nie towarzyszą nam skłonności do próżności, do szukania swojej chwały? – pytał zebranych na modlitwie.
Kardynał stwierdził, że modlitwa otwiera ludzi na najgłębszy wymiar życia i rzeczywistości, w której są zanurzeni. – W dzisiejszym świecie, Europie i Polsce prawdziwym wyzwaniem dla uczniów Jezusa staje się pokusa odchodzenia od Ewangelii i urządzania sobie życia, jak gdyby Bóg nie istniał. Dlatego świat potrzebuje ludzi otwartych na Boga, kontemplatywnych w działaniu, odkrywających obecność Boga we wszystkich wydarzeniach. Takich świadków potrzebuje Kościół w Polsce. O takich świadków dopominał się żarliwie Sługa Boży Jan Paweł II – mówił.
Kończąc, metropolita krakowski życzył całej wspólnocie Kościoła bydgoskiego, by "szybowała wysoko". By odważnie i pokornie służyła człowiekowi na ziemi. – Modlę się, by Pan nieustannie „niósł was na skrzydłach orlich” wiary, nadziei miłości. Niech wasza patronka, Matka Boża Pięknej Miłości, którą współkoronował kardynał Karol Wojtyła, uczy was pięknej miłości – zakończył kard. Dziwisz.
Na zakończenie Eucharystii metropolita krakowski poświęcił kamienie węgielne pod budowę: mostu drogowego w Toruniu, Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej w Toruniu, Collegium Humanisticum UMK w Toruniu oraz Ośrodek Wsparcia Osób Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością „Betania” w Brodnicy.
Kardynał Stanisław Dziwisz przybył do Bydgoszczy z Torunia w towarzystwie biskupów Andrzeja Suskiego, Józefa Szamockiego i marszałka województwa Piotra Całbeckiego „pociągiem papieskim”. Następnie wziął udział w XXXV sesji sejmiku w ramach święta województwa, podczas, której został odznaczony medalem za zasługi dla regionu. Potem przewodniczył Mszy św. w katedrze z udziałem biskupa bydgoskiego, biskupów toruńskich, biskupa włocławskiego oraz postulatora procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ks. Sławomira Odera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.