Abp Zimowski: dzisiaj dziękujemy za ludzi, którzy przyczynili się do odnowy kraju
05 czerwca 2009 | 13:01 | rm Ⓒ Ⓟ
Dzisiaj dziękujemy za ludzi, którzy przyczynili się do odnowienia kraju, wśród nich był m.in. ks. Jerzy Popiełuszko – powiedział abp Zygmunt Zimowski 4 czerwca, podczas Mszy świętej w radomskiej katedrze. Tego dnia obchodzono 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i 18. rocznicę pobytu Ojca Świętego w Radomiu, 20. rocznicę pierwszych wyborów demokratycznych w Polsce oraz 15. rocznicę powstania diecezjalnej rozgłośni Radia Plus Radom.
Po Eucharystii odbył się koncert w wykonaniu oratoryjnego zespołu Lumen z Zamościa. Marszałek Mazowsza Adam Struzik wręczył rozgłośni medal Pro Mazovia za zasługi na rzecz województwa.
W homilii abp Zimowski nawiązał do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. – Nasz kraj potrzebował wówczas tchnienia Ducha Świętego. 30 lat temu Sługa Boży zadał nam zadanie, abyśmy mocą serc, przemieniali swoje środowiska. Dzisiaj dziękujemy za ludzi, którzy przyczynili się wówczas za odnowienie kraju, a było ich wielu m.in. z Solidarności. Był też ks. Jerzy Popiełuszko, który oddał swoje życie i który zawsze mówił, aby zło dobrem zwyciężać – mówił abp Zimowski.
Przewodniczący papieskiej rady ds. duszpasterstwa zdrowia wspomniał pierwsze wybory demokratyczne w Polsce. – Trzeba nam dzisiaj popatrzeć nie tylko w przeszłość, ale w przyszłość. Potrzeba nam dzisiaj kolejnego tchnienia Ducha świętego, aby świat się opamiętał. Jan Paweł II nawoływał do reewangealizacji zdechrystianizowanych narodów i utwierdzania wartości duchowo-moralnych stanowiących dotąd fundament cywilizacji europejskiej – podkreślił abp Zimowski.
Administrator apostolski diecezji radomskiej wspomniał również wizytę Jana Pawła II w Radomiu. – 18 lat temu Ojciec Święty przywiózł nam dziesięć przykazań. Widziałem, będąc w Rzymie, jak przez kilka miesięcy papież modlił i zastanawiał się nad tym, co ma powiedzieć wolnej Polsce. Jak Mojżesz przywiózł nam przykazania. W Radomiu mówił o błogosławionych, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości, bo wiedział, że Radom wiele ucierpiał w 1976 roku. Mówił też wiele o poszanowaniu ludzkiego życia – przypomniał abp Zimowski.
Na koniec wspomniał 15. rocznicę powstania Radia Plus Radom. Podkreślił, że rozgłośnia jest instrumentem, który przyczynia się do szerzenia kultury życia. – Kiedy radio powstawało, nikt nie widział tego dzieła w takiej perspektywie. Jego twórcy, Ksiądz Biskup Senior Edward Materski oraz pierwsi dyrektorzy – Ks. kan. Marek Janas i Ks. kan. Mirosław Bujak wraz z kilkuosobową grupą świeckich współpracowników, podjęli dzieło nie mające precedensu w historii naszej diecezji – powiedział abp Zimowski.
Dyrektor Radia Plus Radom ks. Jacek Wieczorek mówił, że rozgłośnia kształtuje postawy religijne, społeczne i kulturowe z troską o rodzinę i wychowanie. Mówił też, że misja katolickiego radia jest także konkretną odpowiedzią na papieskie wołanie o nową ewangelizację Europy i świata. Odniósł się także do samego jubileuszu. – Biorąc pod uwagę 15 lat Radia Plus w historii 20 lat wolności i pełnej suwerenności demokratycznego państwa, przyznam, że nie straciliśmy tego czasu – podkreślił ks. Wieczorek.
Podczas gali Radia Plus Radom wręczono Kryształowe Mikrofony dla osób, firm i urzędów współpracujących z rozgłośnią. Wśród uhonorowanych byli: Mazowiecki Urząd Marszałkowski w Warszawie, Urząd Miejski w Radomiu, Caritas Diecezji Radomskiej, Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka w Radomiu, Firma Peugot M.i R. Prasek w Radomiu, Firma E.Leclerc, Ceramika Paradyż, księża z radomskiej Katedry oraz jezuita o. Hubert Czuma, duszpasterz ludzi pracy oraz autor ukazującego się od 15 lat w radiu programu ”Jacy Jesteśmy”. Wyróżnienie otrzymali także dwaj dyrektorzy Radia Plus Radom ks. Marek Janas i ks. Mirosław Bujak, a także Elżbieta Warchoł, która pracuje w rozgłośni od samego początku jej powstania.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.