Zakończenie procesu beatyfikacyjnego ks. Edmunda Kałasa MSF na szczeblu diecezjalnym
04 czerwca 2009 | 13:24 | ks. pk Ⓒ Ⓟ
Proces beatyfikacyjny ks. Edmunda Kałasa ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, zamęczonego w obozie koncentracyjnym w Mauthausen zakończył się na szczeblu diecezjalnym.
Uroczysta sesja trybunału rogatoryjnego zamykająca postępowanie odbyła się 28 maja w kaplicy Domu Arcybiskupa Gnieźnieńskiego.
Ks. Edmund Kałas MSF, pochodzący z Wierzchucina Królewskiego w diecezji bydgoskiej, jest jednym ze 122 kandydatów do chwały ołtarzy w procesie beatyfikacyjnym prowadzonym przez diecezję pelplińską.
Podczas sesji kończącej proces na szczeblu diecezjalnym, zebrane dokumenty zostały przyjęte przez abp. Henryka Muszyńskiego i zostaną przekazane do Trybunału Pelplińskiego, a następnie przesłane do Rzymu, gdzie staną się podstawą prac Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Prace trybunału rogatoryjnego badającego sprawę ks. Kałasa trwały od 15 grudnia 2003 r. do 28 maja 2009. Wicepostulatorem w tym procesie beatyfikacyjnym jest ks. Jerzy Łapiński MSF jako przedstawiciel Prowincji Polskiej Misjonarzy Świętej Rodziny.
Sługa Boże Ks. Edmund Kałas MSF urodził się w dniu 15 lutego 1899 r. w Wierzchucinie, gdzie został ochrzczony. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1927 r. Święcenia kapłańskie przyjął 12 czerwca 1932 r. w katedrze poznańskiej z rąk kard Augusta Hlonda, prymasa Polski.
W grudniu 1938 roku na prośbę władz zakonnych wyjechał do pracy duszpasterskiej we Francji, w ramach Polskiej Misji Katolickiej. Został aresztowany przez Gestapo 22 kwietnia 1943 r. i przewieziony do obozu w Mauthausen, w grupie 987 więźniów francuskich. Otrzymał numer obozowy 28 187. Zamęczony w jednym z najokrutniejszych hitlerowskich obozów w Mauthausen zmarł dnia 7 czerwca 1943 r.
Całe życie ks. Kałasa było przepojone miłością do Boga, Kościoła i Zgromadzenia. Śmierć jego z pewnością miała znamiona męczeńskiej, dlatego współbracia, Misjonarze Świętej Rodziny podjęli starania o wyniesienie go do chwały ołtarzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.