Oświęcim: uroczystości 68. rocznicy deportacji Kolbego do KL Auschwitz
28 maja 2009 | 13:59 | rk / maz Ⓒ Ⓟ
Dziś w Oświęcimiu i Harmężach odbędą uroczystości 68. rocznicy deportacji św. Maksymiliana Kolbego do niemieckiego obozu Auschwitz.
Popołudniu na terenie byłego obozu zagłady spotkają się przedstawiciele franciszkańskiej wspólnoty zakonnej, by modlić się w intencji męczennika, oraz wszystkich ofiar II wojny światowej.
Zakonnicy oraz zaproszeni goście przejdą w procesji spod bramy „Arbeit macht frei” na dziedziniec bloku 11. Będą się modlić i przed ścianą straceń i w celi śmierci franciszkanina.
Następnie uroczystości przeniosą się do Centrum św. Maksymiliana w pobliskich Harmężach. Tam odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Dowlaszewicza OFMConv, biskupa pomocniczego diecezji Santa Cruz z Boliwii.
Rajmund Kolbe urodził się 8 października 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1912 r. rozpoczął studia w Rzymie z zakresu filozofii i teologii, uzyskując doktoraty z tych nauk, a także przyjął święcenia kapłańskie. Do Polski powrócił w 1919 r. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie i wydawnictwo. Był też misjonarzem w Japonii.
28 maja 1941 r. trafił do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Formalnie władze obozowe zarejestrowały go jako więźnia następnego dnia. Dwa miesiące później, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Zmarł 14 sierpnia 1941 r., dobity zastrzykiem fenolu, jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11, tzw. Bloku Śmierci. Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 r., natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 r.
W 1999 r. Jan Paweł II ogłosił św. Maksymiliana patronem honorowym dawców krwi. Patronuje także diecezji bielsko-żywieckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.