Piekoszów k. Kielc: ok. 180 osób na majówce dla niepełnosprawnych
25 maja 2009 | 10:57 | dziar Ⓒ Ⓟ
Blisko 180 osób uczestniczyło w niedzielę w majówce – całodniowym spotkaniu dla niepełnosprawnych z różnych stron Polski, zorganizowanym z inicjatywy Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie k. Kielc.
Majówkę rozpoczęła Msza św. polowa przy placówce piekoszowskiej, którą odprawił ks. Józef Majchrzyk. W homilii mówił, że wezwanie do pójścia za głosem Jezusa, do codziennego głoszenia Ewangelii i dawania jej świadectwa swoim życiem, jest w sposób szczególny skierowane do niepełnosprawnych.
Ks. Majchrzyk jako kleryk, a później ksiądz pomagał w organizacji wczasorekolekcji piekoszowskich, z których od 15 lat rokrocznie korzystają chorzy z całej Polski. Jako kapłan opiekuje się księdzem na wózku inwalidzkim, stąd bliskie są mu sprawy niepełnosprawnych.
Po wspólnym obiedzie odbył się koncert jędrzejowskiego zespołu muzyki kościelnej „Bardzo nam Miłosz”, który kilka lat temu założył i prowadzi ks. Miłosz Hołda. Zespół wykonał oratorium „Pieśni życia”, złożone z 12. autorskich utworów ks. Miłosza Hołdy.
Po koncercie rozpoczęły się zajęcia integracyjne, m.in. zabawa taneczna, ognisko, a także nabożeństwo majowe.
W majówce piekoszowskiej uczestniczyli goście z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Koniecpola, Końskich oraz spora grupa niepełnosprawnych z Warszawy.
Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie działa od 1993. Jest oddziałem Caritas Kieleckiej.
Obecnie placówka to wielofunkcyjne centrum niesienia pomocy leczniczej i duchowej dla ok. 2,5 – 3 tys. potrzebujących w skali roku. Nowoczesny sprzęt medyczny i dobre dla rehabilitacji zaplecze m.in. z basenem, salami gimnastycznymi, oddziałem szpitalnym i opieki ambulatoryjnej, czy domem pomocy społecznej oraz specjalistycznym centrum dla chorych na stwardnienie rozsiane, zapewniają popularność Piekoszowa w całym kraju. Regularnie są także organizowane konferencje, prelekcje, spotkania formacyjne. W 2008 r. z usług proponowanych w Piekoszowie skorzystało ok. 3 tys. osób.
Od początku działalności prowadzone są 14 – dniowe turnusy rehabilitacyjne, dofinansowywane przez PFRON, dla osób niepełnosprawnych z ich opiekunami. Szczególną ich cechą jest łączenie rehabilitacji medycznej, społecznej i duchowej. W sezonie jest zazwyczaj 8 – 10 takich turnusów. Na każdym z nich w 2008 roku uczestniczyło 35 osób niepełnosprawnych i drugie tyle kadry. W tym roku turnusy rozpoczną się 7 czerwca, a zakończa 26 września.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.