Klępsk: Zabytkowe organy na nowo zagrają (zapowiedź)
22 maja 2009 | 10:51 | kk Ⓒ Ⓟ
Koncerty, wystawa, wykłady i film – to wszystko z okazji odrestaurowania cennych i zabytkowych organów w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku k. Sulechowa. Instrument Samuela Ludwiga Hartiga z 1822 roku na nowo zabrzmi 23 i 24 maja.
Remont zabytkowych organów w Klepsku rozpoczął się w 2006 roku. Jego koszt to ponad 130 tys. złotych. Jak powiedział ks. Olgierd Banaś, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Łęgowie Sulechowskim do której należy Klępsk, renowacja instrumentu nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie parafian, samorządu, sponsorów i gości z różnych stron kraju, a nawet z zagranicy, którzy zwiedzali zabytkową świątynię i kupowali cegiełki przeznaczone na renowację.
23 maja o godz. 12.00 rozpocznie się uroczyste oddanie do użytku zabytkowych organów. Prezentacji instrumentu dokona właściciel Zakładu Organmistrzowskiego „Ars Organum” z Głogusza k. Sulechowa – Adam Olejnik. Godzinę później odbędzie się pierwszy koncert organowy w wykonaniu Michała Markuszewskiego, absolwenta Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W programie utwory Pachelbela, Reinkena, Bacha, Mozarta oraz improwizacje organowe. Wieczorem o godz. 18.00 będzie miał miejsce drugi koncert Michała Wachowiaka, absolwenta Akademii Muzycznej w Poznania oraz kwartetu smyczkowego „Arte con Brio”. W programie utwory Haendla, Sweelincka, Reinkena, Frescobaldiego, Bacha i Mozarta.
Najpierw uroczysta Msza św. a po południu o godz. 10.00 odbędzie się trzeci koncert organowy w wykonaniu Tomasza Orlowa, absolwenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W programie improwizacje organowe w stylu barokowym i romantycznym oraz muzyka kręgu niemieckiego, włoskiego i francuskiego. Na zakończenie Stanisław Pielczyk, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, zagra utwory Bacha, Pachelbela, Muffata, Buxtehudego oraz improwizacje organowe.
Cyklowi koncertów będą towarzyszyć wystawy, wykłady oraz filmy: „Tajemnice wnętrza organów” – wystawa autorstwa Wojciecha Jachimowicza, „Sulechowski organmistrz Ludwig Hartig – twórca 26 organów” – prelekcja ks. Olgierda Banasia, „Samuel L. Hartig – sulechowski budowniczy organów” – prelekcja oraz spotkanie z organologiem Wolfgangiem J. Bryllą oraz „Organy L. Hartiga w Klępsku – historia, przebieg prac restauracyjnych” – film Ewy Janowskiej i Grzegorza Smolarskiego.
Samuel Hartig urodził się 31 stycznia 1790 roku w Nowej Soli. W wieku osiemnastu lat wyjechał do Wrocławia. To właśnie tam rozpoczęła się jego organowa przygoda. Tajniki budowy instrumentu poznawał pod okiem Joanna Gottlieba Englera, wnuka znanego organmistrza Michaela Englera. Hartig osiedlił się w Sulechowie i do śmierci w roku 1868 zbudował ok. 30 instrumentów m.in. w Klepsku, Babimoście, Kożuchowie, Nowej Soli, Otyniu czy Trzebiechowie. Nie tylko budował w regionie, ale także m.in. w Kłodzku, Śmiglu, Lübben czy Straupitz. „Niestety, wiele z dzieł lubuskiego organmistrza, jak na przykład organy w gubińskiej farze, nie wytrzymało próby czasu i dziś nie ma po nich śladu. Inne wymagają gruntownej Restauracji” – powiedział w rozmowie z KAI ks. Olgierd Banaś.
Kościół p. w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to unikatowy przykład sztuki protestanckiej z elementami renesansowymi. Początki budowli to XIV wiek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.