Pelplin: Modlitwa przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży
22 maja 2009 | 10:27 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Późnym popołudniem i wieczorem diecezja pelplińska gościła Krzyż Światowych Dni Młodzieży. Na Górze Jana Pawła II, gdzie polski Papież odprawiał 6 czerwca 1999 r. Msze św., powitano krucyfiks.
Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży ks. Arkadiusz Ćwikliński wyraził radość, że krzyż – świadek papieskich spotkań z młodzieżą – jest w Pelplinie. Podkreślił, że Pelplin gości krzyż, który od 25 lat pielgrzymuje po ziemi, „gromadzi i buduje wspólnotę ludzi, którzy przy nim uczą się pokory, miłości, wiary i przyjmują nadzieją z jaką przychodzi do nich Chrystus”. Na Górze Jana Pawła II zgromadzili się młodzi z wielu rejonów diecezji pelplińskiej. Po powitaniu uczestnicy przeszli ok. 2 km do bazyliki katedralnej. Tam w drzwiach świątyni witał ich biskup pomocniczy Piotr Krupa. Iwona Kosiedowska, uczestniczka przekazania krzyża młodym Polakom w Rzymie 22 kwietnia br. przez Benedykta XVI, złożyła relację o tym wydarzeniu, wzbogaconą pokazem zdjęć.
Mszę św. celebrował bp Krupa. Homilię wygłosił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego diecezji pelplińskiej ks. kanonik Andrzej Szopiński. Zwrócił on uwagę, że wiele osób pieczołowicie przechowuje pamiątki, zdjęcia po spotkaniach z Janem Pawłem II. Zaś młodzież całego świata ma ten krzyż oraz ikonę Matki Bożej, która też wędruje z krzyżem. Kaznodzieja nazwał Jana Pawła II „wychowawcą młodzieży”. Poprzez krzyż, mówił, mamy na nowo spojrzeć w nasze życie. Na łaski, którymi Bóg nas obdarza.
Po Mszy św. w katedrze można było prywatnie adorować krzyż. Na placu, w pobliżu Collegium Marianum, odbył się koncert ewangelizacyjny, który poprowadzili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie oraz zespoły muzyczne z różnych parafii w diecezji.
Ostatnim punktem było wieczorne nabożeństwo w katedrze, które na pożegnanie krzyża Światowych Dni Młodzieży poprowadził biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Hierarcha podkreślił prostotę krzyża Światowych Dni Młodzieży. Mówił, że krzyż staje się tłem do tego, co dokonuje się pod krzyżem. Tam Chrystus włącza nas do „rodziny Najświętszej Maryi Panny i św. Jana”. Bp Szlaga wyraził wdzięczność, że mogło odbyć się to spotkanie z krzyżem, który pomaga nam wejść w scenerię Kalwarii dla „naszego przeobrażenia, gdyż Boża rodzina pod krzyżem przybliża się do naszej zwykłej, ludzkiej rodziny”.
Podczas nabożeństwa modlono się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II oraz odmówiono Akt Zawierzenia Matce Bożej, którego autorem jest Jan Paweł II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.