Bydgoszcz: młodzi misjonarze z Europy wymieniają się doświadczeniami
15 maja 2009 | 17:38 | jm Ⓒ Ⓟ
Szok kulturowy, postępująca sekularyzacja na kontynencie europejskim, trudna praca z młodzieżą – to podstawowe problemy z jakimi spotykają się młodzi misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Ojcowie, pochodzący głównie z Afryki i przebywający na pierwszej placówce, uczestniczą w specjalnym zjeździe, który zainaugurowano dzisiaj w Bydgoszczy.
Przebywający w Polsce asystent generalny z Rzymu, odpowiedzialny za pierwsze dekrety (afektacje) kierujące do pracy misyjnej o. Mike Obi Onwuemeile podkreślił, że młodzi misjonarze, którzy rozpoczynają pracę na innym kontynencie, przeżywają duży szok kulturowy.
„Przybywając do Europy, trafiają do miejsc, w których Kościół i społeczeństwo są mocno zsekularyzowane. Wywożąc z Afryki obraz Kościoła głęboko wierzącego, odkrywają jego inny wymiar. Dlatego spotykając się w Bydgoszczy pragniemy się wspierać na dalszej misjonarskiej posłudze” – powiedział.
Młodzi duchowni, którzy przybyli do Polski mają za sobą niecałe pięć lat posługi kapłańskiej. Polski prowincjał Zgromadzenia Ducha Świętego o. Andrzej Wichowski podkreślił, że są to osoby, które do tej pory nie wyjeżdżały poza kontynent afrykański. „Europa jest dla nich kontynentem nieco egzotycznym. Dlatego takie spotkania ogromnie pomagają w nabieraniu doświadczeń do specyficznej posługi” – powiedział.
Ojciec Guy-Leandre Nakavova pochodzi z Kongo Brazzaville. Na początku pracował w Gabonie. Przybywając po kilku miesiącach do Rzymu bardzo szybko zweryfikował swoje wyobrażenie Kościoła. Podczas sprawowanej pierwszej Mszy św. do świątyni przyszły tylko dwie osoby. – „Zdziwiłem się, ale jednocześnie zrozumiałem, że przed nami jest ogromna ilość pracy. Nie możemy nieustannie żyć Kościołem afrykańskim” – stwierdził.
Według o. Eduardo Tchapeseka, który pochodzi z Angoli, a pracuje w Madrycie, problemem Hiszpanii jest młodzież, która nie jest aż tak mocno związana z Kościołem. „Młodzi nie szukają wartości duchowych. Trzeba pokazać im źródło, z którego mają czerpać” – mówił.
W programie zjazdu przewidziano liczne sesje, spotkania oraz wyjazd m.in. do Biskupina czy Gniezna. Zaplanowano także wykład prefekta Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej na temat powołań w Polsce. Misjonarze opuszczą Polskę 19 maja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.