Zapytaj rabina przez e-mail – nowa inicjatywa społeczności żydowskiej
06 maja 2009 | 13:45 | im / ju. Ⓒ Ⓟ
Czy leki powinny być koszerne? Jakie są najważniejsze żydowskie święta i dlaczego nie wolno korzystać z telefonów komórkowych w szabas?
O to i wiele innych spraw związanych z judaizmem można zapytać bezpośrednio rabina Szaloma Stamblera przez e-mail. To nowa inicjatywa społeczności żydowskiej z Chabad Lubawicz. Pytania można wysyłać na adres zapytajrabina@gmail.com. Adres utworzono dla polskich żydów, ale także osób zainteresowanych judaizmem.
Dzięki tej formie komunikacji, z bezpośrednimi pytaniami do rabina mogli się zwracać zarówno mieszkańcy dużych miast, jak i miejscowości, w których nie ma społeczności żydowskiej. Inicjatywa rabina Stamblera skierowana jest również do tych Polaków, którzy chcą bliżej poznać religię i kulturę żydowską i nie zawsze znajdują w Internecie odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Rabin Stambler przyjechał do Polski trzy lata temu, aby z ramienia wspólnoty Chabad Lubawicz pełnić posługę duchową dla wszystkich mieszkających tu Żydów. Na świecie wielu rabinów kontaktuje się za pomocą e-maili ze swoją społecznością, pokazując jak można godzić tradycję z nowoczesnością. Choć pobożni żydzi w szabas nie jeżdżą samochodami, nie zapalają światła ani nie robią zakupów, to jak przekonuje rabin Szalom Ber Stambler, „judaizm jest religią, która dla dobra rozwoju czerpie z rozwiązań, jakie oferuje współczesny świat”.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii także na działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.