Cieszyn: sesja naukowa z okazji jubileuszu 300 lat kościoła Jezusowego
04 maja 2009 | 11:49 | rk / ju. Ⓒ Ⓟ
„300 lat tolerancji na Śląsku Cieszyńskim” – pod takim tytułem 21 maja odbędzie się sesja naukowa na Wydziale Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Spotkanie, na które złożą się m.in. referaty historyków, teologów i duchownych z kraju i zagranicy, jest częścią obchodzonego w tym roku jubileuszu 300 lat kościoła Jezusowego, najstarszego zboru w Cieszynie.
Podczas dwudniowej sesji uczestnicy rozmawiać będą m.in. o losach ewangelików ze Śląska Cieszyńskiego, polskiej literaturze religijnej na tym obszarze, architekturze, nekropoliach, bezcennych muzykaliach oraz sytuacji luteran we współczesnej Polsce i Czeskiej Republice.
Z kolei 23 maja zainscenizowane zostanie specjalne widowisko historyczne na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym, upamiętniające przybycie do miasta nad Olzą wysłannika cesarskiego, hrabiego Zinzendorfa i jego spotkanie ze szlachtą polską.
Natomiast w niedzielę, 24 maja, odbędą się kulminacyjne wydarzenia rocznicowe: uroczyste nabożeństwa w kościele Jezusowym i na Placu Kościelnym w Cieszynie, upamiętniające trzystulecie kościoła Jezusowego, z udziałem przedstawicieli ewangelików z Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Szwecji i Węgier.
W komitecie honorowym obchodów jubileuszowych 300-lecia kościoła Jezusowego – oprócz bp Janusza Jaguckiego, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP – znaleźli się m.in.: bp dr Ragnar Persenius, bp Uppsali w Szwecji; bp Stanisław Piętak ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej; bp Jan Niedoba z Luterańskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej; bp Miloš Klátik z Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania na Słowacji; bp Fabiny Tamás, zwierzchnik Diecezji Północnej Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Węgrzech; bp Michael Bünker z Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania w Austrii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.