Białystok: zjazd paschalny księży i katechetów
25 kwietnia 2009 | 14:25 | ks. jw Ⓒ Ⓟ
Kilkuset księży oraz katechetów świeckich archidiecezji białostockiej spotkało się 25 kwietnia na Zjeździe Paschalnym. Tegoroczny zjazd upływał pod hasłem „Świadkowie wiary”. Zorganizował go Wydział Katechetyczny Międzywydziałowej Katedry Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Białymstoku.
Podczas spotkania zebrani mogli wysłuchać dwóch referatów odnoszących się do życia i działalności świętych – autentycznych świadków wiary. Pierwszy dotyczył św. Brunona z Kwerfurtu, drugi św. Pawła. W obydwu, obierając za punkt wyjścia Pismo Święte, ukazano różne aspekty życia omawianych postaci w relacji do współczesności.
O św. Brunonie z Kwerfurtu mówił abp. Wojciech Ziemba, metropolita warmińsko-mazurski. W referacie pt. „Święty Brunon – Boży interpretator rzeczywistości” ukazał podstawy biblijne funkcji prorockiej. Podkreślił, iż prorok w Piśmie Świętym to Boży interpretator rzeczywistości, formułujący i wypowiadający wnioski o charakterze ponadczasowym. To stróż prawdy Bożej który – nawet, jeśli odnosił się do przeszłości czy przyszłości – czynił to zawsze ukierunkowując na „teraz” sobie współczesne – dodał prelegent.
Abp Ziemba, ukazując niektóre wydarzenia z życia św. Brunona wskazał, iż był on prorokiem i świadkiem wiary. Jego ponadczasowe słowa, "z identyczną siłą jak niegdyś mogą być również odczytane i dziś". Tak jak niegdyś niosły one przesłanie pomiędzy naród polski i niemiecki, tak i dziś nie straciły nic na swojej wartości w relacjach międzynarodowych – argumentował prelegent.
Drugi referat pt. „Święty Paweł a areopagi współczesności” wygłosił ks. dr Andrzej Najda, profesor UKSW. Na kanwie wystąpienia św. Pawła na ateńskim areopagu ukazał współczesne areopagi oraz metody głoszenia na nich Chrystusa.
Do obecnych areopagów prelegent zaliczył te miejsca i instytucje, które "są rzeczywistościami na wskroś publicznymi". Zaliczył do nich m.in. prasę, telewizję, internet, urzędy, miejsca pracy czy widowiska związane z subkulturami. Ukazując działalność duszpasterską św. Pawła, wskazał na konieczność i możliwości ewangelizacji właśnie w tych miejscach. Zdaniem ks. Najdy, współczesny ewangelizator winien tak jak św. Paweł nie wstydzić się Chrystusa, nie uciekać od trudnych tematów, zachowując jednocześnie bezkompromisową postawę wobec zła.
W słowie kończącym zjazd abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki powiedział, że tego rodzaju spotkania to "okazja do odświeżenia ducha, odnalezienia siebie we wspólnocie z innymi”.
Duchowni i katecheci świeccy archidiecezji białostockiej spotykają się dwa razy w roku na specjalnych zjazdach. W okresie wielkanocnym jest to Zjazd Paschalny, w okresie Bożego Narodzenia Zjazd Kolędowy. Podczas każdego z tych spotkań wysłuchują referatów na temat aktualne życie Kościoła lokalnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.