Włocławek: kapłani o czytelnictwie katolickim i kryzysie ekonomicznym
21 kwietnia 2009 | 17:58 | ks. an Ⓒ Ⓟ
O czytelnictwie katolickim, współpracy diecezji włocławskiej z Przewodnikiem Katolickim i Katolicką Agencją Informacyjną oraz o działaniach diecezjalnej Caritas w obliczu skutków kryzysu ekonomicznego dotykającego wiernych diecezji rozmawiał bp Wiesław Mering z przedstawicielami kapłanów diecezji.
21 kwietnia odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Kapłańskiej Diecezji Włocławskiej nowej kadencji. Ustanowiona została na okres 5 lat i stanowi gremium doradcze biskupa włocławskiego.
Nowa kadencja Rady zainaugurowana została uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Meringa, sprawowaną w kościele seminaryjnym. W homilii, oficjał Sądu Biskupiego, ks. prof. Janusz Gręźlikowski ukazał zadania stojące przed tym gremium w duchu miłości do Kościoła i troski o dobro diecezji.
W pierwszym inauguracyjnym posiedzeniu Rada zajęła się sprawa czytelnictwa katolickiego i rozwijanej w tym kontekście współpracy z „Przewodnikiem Katolickim”. Zauważono kryzys czytelnictwa w ogóle, a co za tym idzie, kryzys czytelnictwa katolickiego.
Przeważała opinia, ze ludzie coraz rzadziej sięgają do prasy katolickiej, która mówi o rzeczach wymagających, poruszających sumienia, co sprawia, że współczesny człowiek omija tygodniki katolickie, uciekając tym samym od głębszej refleksji i nastawiając się na to, co niesie codzienność.
Zwrócono uwagę, że dziś informacja podawana w prasie drukowanej nie nadąża za wydarzeniem na bieżąco interpretowanym przez media niekatolickie. Pojawia się moment, by zastanowić się nad poszerzeniem oferty serwisu elektronicznego docierającego na bieżąco do odbiorcy. W tym obszarze rozważano propozycję współpracy diecezji z KAI.
Drugi ważny problem dotyczył odpowiedzi Kościoła na problem bezrobocia i skutków kryzysu ekonomicznego dotykającego wiernych diecezji. Dyrektor Caritas ks. Marek Sobociński poinformował o dziełach prowadzonych przez włocławską Caritas, zwłaszcza w ogólnopolskim projekcie przekazywania żywności dla najbardziej potrzebujących.
Koordynację działalności charytatywnej ma usprawnić wyznaczenie odpowiedzialnych w każdym dekanacie za duszpasterstwo względem potrzebujących. Rolą koordynatora byłoby badanie potrzeb w dekanacie i ich sygnalizowanie w centrali Caritas dla usprawnienia docierania z właściwą pomocą do wiernych. Jak podkreślono, troska o ubogich jest sprawdzianem autentyczności misji Kościoła i służby kapłanów. Kościół zawsze stał po stronie ubogich i ta świadomość musi towarzyszyć zwłaszcza w tym czasie kryzysu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.