Audiencja ogólna: papież zachęca do dobrego przeżycia Triduum
08 kwietnia 2009 | 13:44 | st, ml (KAI Rzym) / ju. Ⓒ Ⓟ
„Święty Tydzień jest najważniejszym tygodniem roku, pozwalając zagłębić się w tajemnice zbawienia” – przypomniał Benedykt XVI.
Na placu św. Piotra zgromadziło się około 30 tys. osób w tym uczestnicy międzynarodowego spotkania studentów UNIV 2009, organizowanego przez prałaturę personalną Opus Dei. Wielu młodych ludzi entuzjastycznie witało papieża.
W swej katechezie głównej Benedykt XVI przypomniał, że dla chrześcijan Święty Tydzień jest najważniejszym tygodniem roku, pozwalając zagłębić się w tajemnice zbawienia. Nawiązując do znanego kantyku z listu św. Pawła do Filipian, (2, 6-11) papież zauważył, że Apostoł dokonuje przeglądu całej historii zbawienia, przeciwstawiając pysze Adama pokorę prawdziwego Syna Bożego. W tym uniżeniu można dostrzec prawdziwą chwałę miłości, która daje siebie aż do końca. Przed nią „zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem” – zaznaczył Ojciec Święty.
Benedykt XVI przypomniał, że preludium do Triuduum Sacrum stanowi – Msza Święta Krzyżma, którą jutro rano biskupi będą sprawowali ze swymi kapłanami. Podczas tej Eucharystii odnawiają oni przysięgę złożoną w dniu święceń. Spotkanie to podkreślił papież stanowi przygotowanie do roku kapłańskiego, który rozpocznie się 19 czerwca z okazji 150 rocznicy śmierci św. Jana Marii Vianeya.
Jutro po południu w kościołach sprawowana jest Msza św. Wieczerzy Pańskiej, podkreślająca wartość kapłaństwa służebnego. Benedykt XVI przywołał świadectwo św. Pawła, który mówił o tym, co mu przekazano, „że Pan Jezus tej nocy, kiedy został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę»”. Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: «Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę». Te słowa pełne tajemnicy jasno ukazują wolę Chrystusa – zauważył papież. Jest to ofiara Nowego Przymierza ofiarowana dla wszystkich bez względu na rasę i kulturę. Kościół zachęca też tego wieczora do czuwania w obecności Najświętszego Sakramentu i dziękowania za największy dar Eucharystii.
W Wielki Piątek – co roku dostrzegamy jak pełne miłości są słowa wypowiedziane podczas Ostatniej Wieczerzy Krew Nowego Przymierza wylana za wielu, na odkupienie grzechów – przypomniał papież zwracając uwagę, że jest to tajemnica nieprzenikalna dla naszego rozumu. „To co wydaje się po ludzku absurdalne, Bóg nie tylko cierpi dla człowieka, ale dla niego umiera. Śmierć Chrystusa przywołuje ogrom zła wszech czasów, nienawiść, przemoc, które nadal dziś są na ziemi obecne” – mówił papież. W tym kontekście Ojciec Święty przypomniał słowa Błażeja Pascala, że Męka Pańska jest nadal obecna w ludzkich cierpieniach. Podkreślił, że Wielki Piątek powinien być też dniem obudzenia naszej wiary, umocnienia nadziei i odwagi dla każdego z nas do pokornego niesienia naszego krzyża.
Mówiąc o Wielkiej Sobocie papież przypomniał, że pełna jest ciszy w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie. Nie ma żadnych specjalnych rytów liturgicznych. Kościół czuwa z Maryją. Ten klimat modlitwy sprzyja medytacji i pojednaniu. W tym kontekście papież wskazał na Sakrament Pokuty, umożliwiający wiernym, aby odnowieni uczestniczyli w sakramentach paschalnych.
„Drodzy bracia i siostry. Nastawmy się na intensywne przeżycie tych trzech dni, aby coraz głębiej uczestniczyć w tajemnicy Chrystusa. Niech nam w tej drodze towarzyszy Matka Boża, która w ciszy szła za swym synem Jezusem aż na Kalwarię, uczestnicząc z ogromnym bólem w Jego ofierze. Współpracowała w ten sposób w tajemnicy odkupienia, stając się Matką wszystkich wierzących. Wraz z nią wejdziemy do Wieczernika, będziemy stali u stóp krzyża, będziemy doskonale czuwali u boku Chrystusa po śmierci, z nadzieją oczekując brzasku poranka dnia Zmartwychwstania. W tej perspektywie składam wam najserdeczniejsze życzenia radosnych świąt paschalnych, a także waszym rodzinom, parafiom i wspólnotom” – powiedział Benedykt XVI.
W dzisiejszej audiencji uczestniczyli m. in. studenci III roku teologii KUL oraz studenci Uniwersytetu w Białymstoku.
Zwracając się do nich papież skierował życzenia dla wszystkich Polaków: „Na progu świętego Triduum Paschalnego życzę, aby przeżywanie w wierze tajemnic męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa pozwoliło wszystkim doświadczyć miłości Boga i budziło nadzieję na udział w Jego chwale. Błogosławionych Świąt! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.
Posłuchaj słów Benedykta XVI skierowanych do Polaków
Pozdrawiając pielgrzymów włoskich Benedykt XVI powiedział, że chce „gdy tylko będzie to możliwe” odwiedzić zniszczoną trzęsieniem ziemi Abruzję. Ojciec Święty stwierdził: „Moi drodzy, gdy tylko będzie to możliwe, mam nadzieję Was odwiedzić. Wiedzcie, że papież modli się za wszystkich prosząc o miłosierdzie Pańskie dla zmarłych , a dla rodzin i ocalałych o macierzyńską opiekę Maryi i wsparcie chrześcijańskiej nadziei. Raz jeszcze chcę powiedzieć drogiej ludności , że papież dzieli jej ból i niepokoje. Troska, z jaką władze , siły porządkowe, wolontariusze i inni pracownicy spieszą na pomoc naszym braciom pokazuje, jak ważna jest solidarność dla przezwyciężenia wspólnie tak bolesnych prób”- powiedział Benedykt XVI.
Pełny tekst katechezy papieskiej w dziale BIBLIOTEKA
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.